Minulý a tento týden k nám zavítala návštěva z Nizozemska, studentka tamní střední školy Liqui, která na naší škole absolvovala svoji zahraniční stáž. Liqui chodila do hodin anglického jazyka, kde seznámila žáky naší školy s mnoha zajímavostmi z její domovské země a zbyla i spousta prostoru na diskusi či zvídavé otázky, na které ochotně a neúnavně odpovídala.
Žáci i učitelé naší školy tak dostali skvělou šanci využít své znalosti angličtiny případně němčiny v praxi a trochu se v jazyce procvičit. Doufám, že pro naše žáky bude tato zkušenost motivací a motorem k dalšímu studiu cizích jazyků a poznávání jiných zemí.

Kamil Zlatohlávek

liqui

Krátké interview s Liqui:


Jak sis užila pobyt v Lenešicích a jak se ti u nás líbilo?
Moc se mi u vás líbilo, ráda jsem prezentovala fakta a zajímavosti o mé zemi a musím pochválit všechny žáky, byli vynikající a úžasní. Moc děkuji všem, kdo se o mě starali a poskytli mi prostor pro moji stáž.


Najdeš nějaký rozdíl mezi tvojí a naší školou?
V Nizozemí máme trochu jiný systém školství a například na druhém stupni už je studium rozdělené do různých oborů dle obtížnosti. Jinak mám pocit, že žáci jsou všude podobní.


Překvapilo tě něco v České republice?
Hned po příjezdu jsem si všimla, že je všude kolem hodně přírody /zvlášť jsem neznala tu žlutou rostlinu, která u vás všude roste – řepka olejka/, v Holandsku je mnohem vyšší hustota osídlení a tak je krajina více zalidněná.


Vrátíš se někdy do České republiky?
Určitě bych moc ráda, minimálně do Prahy bych ráda vzala i rodiče, v Praze jsem strávila asi jen 3 hodiny a to je moc málo.


Co bys po své zkušenosti řekla, že je pro Čechy typické?
Každý Čech začne mluvit o tom, jak máte skvělé pivo a všude jsou samé hospody. Co se týče angličtiny, myslím si, že Češi umí anglicky moc dobře, ale strašně se bojí mluvit a udělat ve větě chybu a tak raději používají pořád češtinu /i při výuce angličtiny/, což je škoda!


Jaké jsou tvé plány do budoucna?
Teď je mojí prioritou dokončení střední školy a vstup na univerzitu. Zatím nevím, jaký obor si vyberu, ale přemýšlím o studiu ekonomie.

Děkuji za rozhovor.

Nahoru