Ředitelské volno 5.10.2022
Cesta s Jirkou Kolbabou
HALLOWEENSKÁ CESTA
PIŠQWORKY

Úvod > Aktuality ze školy > Školní rok 2021/2022 v Základní škole Lenešice, okres Louny

Školní rok 2021/2022 v Základní škole Lenešice, okres Louny

Školní rok 2021/2022

v Základní škole Lenešice, okres Louny

Letošní rok se nesl (mimo jiné) v duchu:

vzdělávání – dětí i dospělých      sportu     řemesel     čtenářské gramotnosti        digitální gramotnosti

Vzdělávání – dětí i dospělých

Po covidovém školním roce 2020/2021 jsme byli všichni – dospělí i děti – rádi, že jsme se mohli potkat ve škole, i když zpočátku s rouškami a dalšími opatřeními.

Věnovali jsme se hodně opakování učiva a dále pak novému učivu a důkladnému opakování všeho nového i starého. Připravovali jsme se už minulém školním roce změnami a úpravami našeho školního vzdělávacího programu Škola pro život. Využili jsme dotační programy z MŠMT a EU a podpořili jsme velké množství žáků v dopoledních i odpoledních doučovacích skupinách.  Cíle znovunastavení pracovních návyků v hodinách a přípravy na ně a socializace žáků v třídních a školním kolektivu byly splněny.

Pedagogové se během roku také vzdělávali. Několik kurzů Feuersteinova instrumentálního obohacování – FIE, kurzy projektu Pomáháme školám v úspěchu, kurzy Kritického myšlení, Microsoft Teams, Jak vzniká zpráva, Příběhy bezpráví, Konference EDU days, Konference Úspěch pro každého žáka, apod.

Sport

Školní rok jsme zahájili a také zakončili Olympijským během na hřišti Lenešice. Oba běhy byly pod záštitou T – mobile v duchu fair play. V září také začaly 4 téměř půlroční plavecké kurzy pro 2.,3.,4.,5. třídu. Kurzy sklidily velký ohlas – mnoho žáků se naučilo plavat a rozvíjelo se v dalších plaveckých dovednostech. V příštím roce podpoříme další žáky. Kurzy byly zakončeny Vánočním plaváním i pro ostatní žáky. Ve škole pracuje několik sportovních kroužků: taneční – 2x, sportovní 2x – jeho činnost se rozvíjí převážně o víkendu, pravidelně. Žáci se účastnili Okresního kola Odznaku všestrannosti.

Řemesla

Celoškolní projektový rok byl letos – 2021/2022 - zaměřen na řemesla. Třídy se účastnily kurzů linorytových razítek. V rámci tříd připravovali žáci a učitelé své třídní projekty. Navštívili několik pracovišť – truhlárna, zahradnictví, žáci si vyzkoušeli si další povolání. Ve škole proběhly 4 projektové dny pro všechny žáky:

HISTORICKÁ ŘEMESLA

Všechny třídy se aktivně zapojily do programu Historická řemesla ve skanzenu Březno u Postoloprt.

VÁNOČNÍ PROJEKCE PŘED OBECNÍM ÚŘADEM

Učitelé a žáci se podíleli na „filmu“ o Vánocích, který se pak v několika dnech a několikrát po sobě promítal pro občany v Lenešicích. Covidová opatření v předvánoční době neumožňovala veřejná vystoupení, proto jsme se rozhodli využít digitální zkušenosti k natočení filmu, který se podle ohlasů veřejnosti líbil.

DEN ŘEMESEL

Tento den si žáci pochvalovali. Mohli se stát kuchařem, zedníkem, švadlenou, proutkařem, košíkářem, pekařem, aranžérkou, dekoratérem, keramikem, cukrářem, perníkářem, grafikem a fotografem. Každý ze žáků si vybranou činnost pod vedením pracovníků školy vyzkoušel a možná i nalezl náměty pro své budoucí povolání. Akce byla velice zdařilá.

DĚTSKÝ DEN MEZI ROČNÍKY

Toto byla jedna z nejlepších akcí letošního roku. Velké třídy si vybraly malé a vytvořily několik nápaditých zábavných dětských dnů pro své spolužáky, plné legrace, zábavy, znalostí, dovedností. Všem žákům se tento den líbil a vydařil, proto ho určitě někdy zopakujeme.

Všechny dny můžete nalézt na www.zslenesice.com a na facebooku školy.

Čtenářská gramotnost

Již 2. rokem pracujeme jako jedna z výběrových škol v projektu POMÁHÁME ŠKOLÁM V ÚSPĚCHU, podporovaným nadací The Kellner Familly Founfation  https://www.kellnerfoundation.cz/pomahame-skolam-k-uspechu . Během roku se účastníme vzdělávání, učíme v tandemu, spolupracujeme se školami Ústeckého kraje. Své poznatky využíváme ve vyučovacích hodinách. Žáci se více věnují čtenářství a rozvíjejí své pisatelské pokusy. Vzniklo mnoho čtivých příběhů. Dne 26.5.2022 jsme umožnili OTEVŘENOU ŠKOLU pro ostatní učitele z projektových škol. Odučené hodiny byly učiteli z jiných škol velice pozitivně hodnoceny. V projektu, ve spolupráci, v přípravách na otevřené školy a hlavně ve čtenářství a pisatelství ve třídách budeme dále pokračovat v příštím školním roce. Jsme připraveni se v projektu rozvíjet v dalším období 2023 – 2026.

Digitální gramotnost

V běžných předmětech i v předmětu informatika žáci pracovali na počítačích v multimediální učebně, ve třídách pak na tabletech, speciálních noteboocích, které škola získala z různých projektů, dotačních programů, pro které zpracovala projekt. Žáci využili digitální nástroje pro zpracování různých úloh z vyučovacích hodin. Škola vlastní též několik robotů – bee boot, ozobot a další… V rámci badatelských klubů žáci zpracovávají úlohy, které pak lze vytisknout na 3D tiskárnách, které škola vlastní. Základní škola Lenešice je jednou ze spolupracujících škol v projektu Mentoring for School Improvement (MenSI) - https://fcl.eun.org/mensi   Pedagogové se účastní seminářů na různá témata: Minecraft nejen pro informatiku (1. i 2. stupeň), Základy blokového programování se Sphero (1. i 2. stupeň), Blokové programování ve Scratch (1. i 2. stupeň), Práce s liveworksheets (1. i 2. stupeň), iPady ve výuce, BlueBot (1. stupeň), atp. Své dovednosti pak předávají žákům. Žáci se zúčastnili programu Kyberšikana v rámci prevence soc. pat. jevů.

Vybrali jsme jen několik činností, kterými se zabýváme. Již nyní připravujeme další projektový rok 2022/2023.

Mgr. Jana Ledvinová