T-MOBILE OLYMPIJSKÝ BĚH 2023

Úvod > Aktuality ze školy > SOUTĚŽ AUSTRÁLIE - ZADÁNÍ 5.KOLO

SOUTĚŽ AUSTRÁLIE - ZADÁNÍ 5.KOLO

OTÁZKY 5.KOLO

Není angličtina jako angličtina! Pokaždé, když přijedete do anglicky mluvící země, připadá vám, že vůbec neumíte anglicky. V konverzaci slyšíte slova, která určitě neznáte ze školní výuky angličtiny. Říká se jim slangové výrazy. A o těchto výrazech bude dnešní 5. kolo  soutěže o Austrálii.

1.   “Mate”, nepostradatelný výraz, se kterým se budete setkávat v každodenní konverzaci. Najdi synonymum pro toto slovo.

2.     Pojem “cheers” zaznívá v Austrálie skoro pořád. Není to ale tím, že by si tady pořád na něco připíjeli, Ozíci totiž toto slovo používají namísto klasického……….?

3.    Až vám někdo řekne „I’ll see you tomorrow arvo”, myslí tím……………………?

4.    Pozor na nedorozumění se slovíčkem thongs, které má víc významů………….?

Jaké???

5.  Všude přítomný a všemi milovaný McDonalds, jistota, když přijde hlad, hlavně v noci… Tady se ovšem nechodí do McDonalds ale do …………………?

6. Česky bychom nejspíš řekli buran, hanlivé označení pro člověka z vesnice. Australský venkovan se označuje za …………….. Není to zrovna lichotivé slovo, přesto ho bude slýchávat hodně často.

7. ………………… neboli BBQ party. Další australské klišé: “Let’s put some shrimps on the ……………”. Australané jsou doslova posedlí grilováním a griluje se tady opravdu všechno, co vás napadne. Pravdou je, že jejich venkovní grily téměř na každém rohu v parcích a na plážích k tomu doslova vybízejí. Je to tady jedna velká nekonečná…………… party.

8. Pohledná mladá slečna je pro Ozíky tzv. …………………! V Austrálii je snad každá druhá slečna ……………...

9.   Pokud se budete shánět po toaletě a pošlou vás na ………………, nebojte, jdete správným směrem.

10.     Před ostrým australským sluníčkem vás ochrání jedině ……………… sluneční brýle, bez kterých se tady nedá přežít ani v zimě.

Odpovědi na zdenka.jelinska@zslenesice.com do 14.5.2023