image

Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5
Ředitelské volno 5.10.2022
6
Drakiáda 2022 - náhradní termín
7 8 9
10 11 12 13 14
Cesta s Jirkou Kolbabou
15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25
HALLOWEENSKÁ CESTA
26 27 28 29 30
31 1
PIŠQWORKY
2 3 4 5 6
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality ze školy > Soutěž ŘEMESLA - 2.kolo

Soutěž ŘEMESLA - 2.kolo



Dnes se v naší soutěži dozvíme něco o řemeslech a povoláních, které již dávno zanikly.

OTÁZKY 2.KOLO:

1. Éra tohoto povolání není až tak vzdálená. Kdo by dnes čekal, až mu někdo donese na papíře sdělení, které se vejde do jedné SMS? Povolání, na které se vás ptáme je jedna z profesí, která padla za oběť technologickému pokroku. Možná vás ale překvapí, že zase tak dlouho tomu není. Telegram Česká pošta oficiálně zrušila k 1. dubnu 2010.Ještě v roce 2009 na poště přijali 756 telegramů. Tedy v průměru 63 telegramů měsíčně na celém území České republiky. Jak se nazývalo toto povolání?

2. Mladí lidé s mobilními telefony si dnes těžko dokážou představit, že telefonování byl kdysi docela složitý proces, který se neobešel bez lidské asistence. Než došlo k automatickému přepojování telefonátů, zastávaly tuto funkci ………………………... Seděly na ústředně a přepojovaly jednotlivá volání.

3. Říkalo se mu také pohodný (od slova pohodit) nebo ras. Znáte tato slova ze starých českých románů? A víte, koho označují?  Jeho úkolem bylo v té době i odchytávání a následné zabíjení toulavých zvířat, především psů a koček. Zajímavé je, že ten, kdo vykonával toto povolání musel mít přehled o nakažlivých nemocech zvířat, aby mohl v případě podezřelého úhynu neprodleně uvědomit úřady, takže plnil velmi důležitou roli pro zdraví celé společnosti. Jak se nazývalo toto povolání?

4. Voroplavbu postupem času vytlačila železnice. Poslední vor po Otavě plul v září roku 1960. Na Vltavě proplouval rozestavěnou Orlickou přehradou poslední vor 12. září 1960. O jedenáct let později, 9. července 1971, uspořádali…………………… rozlučkovou cestu. Účelem cesty bylo zdokumentovat jejich práci a získat filmový materiál. Ukázalo se však, že splavit řeku tak jako kdysi už nelze. Koryto Vltavy se vlivem regulace podstatně změnilo, nové mělčiny se objevily tam, kde dříve nebyly. Regulace tak znemožnila pokračování starého řemesla.

5.  Možná vám název této profese nic neříká, ale v Česku stále existují. Po roce 1980 v pivovarech v podstatě zaniklo tradiční řemeslo výroby sudů. Mohlo za to nahrazování dřevěných sudů kovovými a nerezovými. Plzeňský pivovar však v roce 2002 toto řemeslo obnovil. Je jedním z posledních míst v Evropě, kde se toto tradiční řemeslo uchovalo a stále provozuje.

6. Název této profese se občas objeví v nějaké společenské hře či křížovce. A i samotné řemeslo se pomalu vrací.  Vyráběl smetáky, kartáče, košťata, štětce i zubní kartáčky. Nebyla to práce nijak prestižní, ale zato potřebná a všestranná. Musel ovládat práci se dřevem, přírodninami materiály i s kovovými dráty. Bylo nutné opracovat topůrka, násady. Poté připravit z drátu kvalitní spojovací materiál. Na závěr nasadil výplň buď z žíní, štětin, jemných chlupů nebo vrbového proutí. V posledních letech vzniklo pár nových  dílen. Vychovávají se mladí řemeslníci, kteří se na tuto dávnou profesi připravují v učebním oboru Zpracovatel přírodních pletiv. Stále však hrozí, že dovednost řemeslných rukou zanikne vinou levnější strojní velkovýroby, ve které není místo pro přírodní materiály. Až si budete příště kupovat koště nebo kartáček na ruce, zkuste se na tento nenápadný předmět podívat pozornějšíma očima. Kdo a kde ho vyráběl?..................................

7. Provozovatelé tohoto řemesla střežili v noci obec, varovali spící obyvatele před požáry a dalším nebezpečím troubením do rohu. Například v Moravskoslezském kraji tato profese oficiálně zanikla ke konci roku 1955. O jakou profesi se jedná?

8. Dnes by se asi jen těžko uživil ten, který od mlynáře kupoval mouku a dále ji prodával společně s dalšími obilninami, jako jsou kroupy, jáhlo a proso. Jak se nazývalo toto povolání?

9. V předminulém století byl tento řemeslník oblíbený u všech hospodyň. Opravoval tehdy převážně používané kameninové a hliněné nádobí. Nové nádoby opletl drátem, takže džbány a krajáče měly šanci déle vydržet. Říkalo se mu ale žebrácké řemeslo, protože moc nevynášelo. Napiš název řemesla?

10. Toto řemeslo dnes provozují nadšenci, jelikož jejich výrobky v běžném životě moc nepotřebujeme. Zato v dobách křižáckých a středověkých válek byl dobrý………….. váženým řemeslníkem. Jejich oblíbeným výrobkem se staly drátěné košile.

 Odevzdej na adresu zdenka.jelinska@zslenesice.com

Do 24. února 2022

 

 VÝSLEDKY 1.KOLA

 

Soutěž ŘEMESLA

P

Jméno a příjmení

 

Adriana Branská

 

11

Anežka Arnoštová

 

11

 

Marek Borč

 

11

 

Michal Málek

 

11

Tomáš   Chaloupka

 

11

Magdaléna Zemanová

 

11

 

Jan Šatoplet

 

11