image

Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality ze školy

Aktuality ze školy


Štítky:Máme čtyři čápata

Letos se opět čápům u nás ve škole zadařilo a na komínu kotelny 1.stupně, kde mají své dlouholeté hnízdo, vyvedli čtyři mladé. Všechna mláďata jsou již okroužkovaná a mají se čile k světu.


Autor: Ing. Kamil Zlatohlávek Publikováno 1. 7. 2022 22:04

DOPOLEDNE S HASIČI

Dne 28. 6. 2022 jsme se zúčastnili akce DOPOLEDNE S HASIČI. Ukázali nám provedení disciplín 4x60, štafeta požárních dvojic, požární útok a disciplínu TFA. Hasiči si pro nás připravili souboj učitelé versus žáci. Do soutěží jsme se tedy mohli také zapojit. Moc nás to bavilo a děkujeme SDH Lenešice za tuto akci, kde nám představili jejich činnost. Ještě nesmíme zapomenout poděkovat HZS Louny za ukázku vozidel.

 

 


Autor: Simona Vlková Publikováno 30. 6. 2022 10:42

JAK SE MI ŽILO NA 1. STUPNI – projekt 5. třídy

Ve čtvrtek 23.6. proběhl v 5. třídě celodenní projekt Jak se mi žilo na 1. stupni. Děti skládaly obrázek školní budovy a okolo uváděly, co je při pohledu na důvěrně známou budovu napadá. Poté skládali slova z písmen NAŠE ŠKOLA a vybíraly to, které mají se školou nějakým způsobem spojené. Při čtení příběhu Pipi jde do školy nás pobavilo Pipino tykání paní učitelce nebo její urputná snaha domoci se spravedlnosti ohledně školních prázdnin. Hlavním úkolem projektu však bylo napsat, jak se dětem na 1. stupni žilo. Někdo vzpomínal na školu v přírodě, další na školní výlety, nejčastějším tématem byl ale covid – pro někoho 2 roky prázdnin, pro jiné online hodiny a spousta práce doma. Projekt se nám moc povedl a já přeji dětem, ať se jim na 2. stupni daří.
 
Ivana Tegtmajerová, Michaela Pokorná
 

Autor: Mgr. Ivana Tegtmajerová Publikováno 28. 6. 2022 21:39

Školní rok 2021/2022 v Základní škole Lenešice, okres Louny

Školní rok 2021/2022

v Základní škole Lenešice, okres Louny

 

Letošní rok se nesl (mimo jiné) v duchu:

vzdělávání – dětí i dospělých      sportu     řemesel     čtenářské gramotnosti        digitální gramotnosti     

 

Vzdělávání – dětí i dospělých

Po covidovém školním roce 2020/2021 jsme byli všichni – dospělí i děti – rádi, že jsme se mohli potkat ve škole, i když zpočátku s rouškami a dalšími opatřeními.

Věnovali jsme se hodně opakování učiva a dále pak novému učivu a důkladnému opakování všeho nového i starého. Připravovali jsme se už minulém školním roce změnami a úpravami našeho školního vzdělávacího programu Škola pro život. Využili jsme dotační programy z MŠMT a EU a podpořili jsme velké množství žáků v dopoledních i odpoledních doučovacích skupinách.  Cíle znovunastavení pracovních návyků v hodinách a přípravy na ně a socializace žáků v třídních a školním kolektivu byly splněny.

Pedagogové se během roku také vzdělávali. Několik kurzů Feuersteinova instrumentálního obohacování – FIE, kurzy projektu Pomáháme školám v úspěchu, kurzy Kritického myšlení, Microsoft Teams, Jak vzniká zpráva, Příběhy bezpráví, Konference EDU days, Konference Úspěch pro každého žáka, apod.

 

Sport

Školní rok jsme zahájili a také zakončili Olympijským během na hřišti Lenešice. Oba běhy byly pod záštitou T – mobile v duchu fair play. V září také začaly 4 téměř půlroční plavecké kurzy pro 2.,3.,4.,5. třídu. Kurzy sklidily velký ohlas – mnoho žáků se naučilo plavat a rozvíjelo se v dalších plaveckých dovednostech. V příštím roce podpoříme další žáky. Kurzy byly zakončeny Vánočním plaváním i pro ostatní žáky. Ve škole pracuje několik sportovních kroužků: taneční – 2x, sportovní 2x – jeho činnost se rozvíjí převážně o víkendu, pravidelně. Žáci se účastnili Okresního kola Odznaku všestrannosti.

Řemesla

Celoškolní projektový rok byl letos – 2021/2022 - zaměřen na řemesla. Třídy se účastnily kurzů linorytových razítek. V rámci tříd připravovali žáci a učitelé své třídní projekty. Navštívili několik pracovišť – truhlárna, zahradnictví, žáci si vyzkoušeli si další povolání. Ve škole proběhly 4 projektové dny pro všechny žáky:

HISTORICKÁ ŘEMESLA

Všechny třídy se aktivně zapojily do programu Historická řemesla ve skanzenu Březno u Postoloprt.

VÁNOČNÍ PROJEKCE PŘED OBECNÍM ÚŘADEM

Učitelé a žáci se podíleli na „filmu“ o Vánocích, který se pak v několika dnech a několikrát po sobě promítal pro občany v Lenešicích. Covidová opatření v předvánoční době neumožňovala veřejná vystoupení, proto jsme se rozhodli využít digitální zkušenosti k natočení filmu, který se podle ohlasů veřejnosti líbil.

DEN ŘEMESEL

Tento den si žáci pochvalovali. Mohli se stát kuchařem, zedníkem, švadlenou, proutkařem, košíkářem, pekařem, aranžérkou, dekoratérem, keramikem, cukrářem, perníkářem, grafikem a fotografem. Každý ze žáků si vybranou činnost pod vedením pracovníků školy vyzkoušel a možná i nalezl náměty pro své budoucí povolání. Akce byla velice zdařilá.

DĚTSKÝ DEN MEZI ROČNÍKY

Toto byla jedna z nejlepších akcí letošního roku. Velké třídy si vybraly malé a vytvořily několik nápaditých zábavných dětských dnů pro své spolužáky, plné legrace, zábavy, znalostí, dovedností. Všem žákům se tento den líbil a vydařil, proto ho určitě někdy zopakujeme.

Všechny dny můžete nalézt na www.zslenesice.com a na facebooku školy.

Čtenářská gramotnost

Již 2. rokem pracujeme jako jedna z výběrových škol v projektu POMÁHÁME ŠKOLÁM V ÚSPĚCHU, podporovaným nadací The Kellner Familly Founfation  https://www.kellnerfoundation.cz/pomahame-skolam-k-uspechu . Během roku se účastníme vzdělávání, učíme v tandemu, spolupracujeme se školami Ústeckého kraje. Své poznatky využíváme ve vyučovacích hodinách. Žáci se více věnují čtenářství a rozvíjejí své pisatelské pokusy. Vzniklo mnoho čtivých příběhů. Dne 26.5.2022 jsme umožnili OTEVŘENOU ŠKOLU pro ostatní učitele z projektových škol. Odučené hodiny byly učiteli z jiných škol velice pozitivně hodnoceny. V projektu, ve spolupráci, v přípravách na otevřené školy a hlavně ve čtenářství a pisatelství ve třídách budeme dále pokračovat v příštím školním roce. Jsme připraveni se v projektu rozvíjet v dalším období 2023 – 2026.

Digitální gramotnost

V běžných předmětech i v předmětu informatika žáci pracovali na počítačích v multimediální učebně, ve třídách pak na tabletech, speciálních noteboocích, které škola získala z různých projektů, dotačních programů, pro které zpracovala projekt. Žáci využili digitální nástroje pro zpracování různých úloh z vyučovacích hodin. Škola vlastní též několik robotů – bee boot, ozobot a další… V rámci badatelských klubů žáci zpracovávají úlohy, které pak lze vytisknout na 3D tiskárnách, které škola vlastní. Základní škola Lenešice je jednou ze spolupracujících škol v projektu Mentoring for School Improvement (MenSI) - https://fcl.eun.org/mensi   Pedagogové se účastní seminářů na různá témata: Minecraft nejen pro informatiku (1. i 2. stupeň), Základy blokového programování se Sphero (1. i 2. stupeň), Blokové programování ve Scratch (1. i 2. stupeň), Práce s liveworksheets (1. i 2. stupeň), iPady ve výuce, BlueBot (1. stupeň), atp. Své dovednosti pak předávají žákům. Žáci se zúčastnili programu Kyberšikana v rámci prevence soc. pat. jevů.

 

Vybrali jsme jen několik činností, kterými se zabýváme. Již nyní připravujeme další projektový rok 2022/2023.

Mgr. Jana Ledvinová

 

 


Autor: Mgr. Jana Ledvinová Publikováno 27. 6. 2022 15:38

BASKETBAL V LENEŠICÍCH

Hlavní snahou a cílem všeobecné pohybové přípravky Basket Academy Louny na Základní škole v Lenešicích je především pohybová příprava dětí se zaměřením na rozvoj obratnosti, pohyblivosti, šikovnosti a také správný tělesný rozvoj dítěte. 
 
„Chceme, aby se kluci a holky u nás naučili soutěživosti, umění přijmout vítězství i porážky a hlavně respektovat jeden druhého!"
 
Martin Jakeš
Basket Academy Louny

Publikováno 27. 6. 2022 14:57

MÍSTO, KDE ŽIJI – projekt ve 2. třídě

V pondělí 20. 6. proběhl ve 2. třídě projekt Místo, kde žiji. Při naučné procházce Lenešicemi jsme se zastavili u kostela sv. Šimona a Judy, prohlédli jsme si sochu knížete Václava, kapli sv. Jana Nepomuckého a také barokní sýpku. Všechny získané informace si děti zapsaly do pracovního listu. Projekt se dětem líbil, najednou vnímaly staré budovy a historické zvláštnosti jinak, přestože kolem nich denně chodí.
 

Autor: Ing. Ivana Pokutová Publikováno 23. 6. 2022 21:24

Deváťáci ve vesmíru

V druhém pololetí jsme vypracovávali projekt „VESMÍR.“ Na daná témata jsme udělali prezentaci a předvedli učiteli a spolužákům.

Prezentace byly poučné a velmi se líbily.

Lenešičtí deváťáci


Autor: PaedDr. Jan Wild Publikováno 23. 6. 2022 21:13

Projekt šesťáků „Objem vzduchu“

Ve druhém pololetí zpracovávali šesťáci projekt „Objem vzduchu,“ ve kterém měřili rozměry místností ve svém bytě/domku a počítali celkový objem vzduchu, jakou má hmotnost a kolik by se tímto vzduchem naplnilo nafukovacích balónků.

Šesťákům se vypracování projektu povedlo. Projekt vypracovali a pracovní listy odevzdali:

Doskočilová, Košťál, Pitrmanová, Surmaj, Šmejkal, Štekl a Velík.

Všem úspěšným řešitelům blahopřejeme.


Autor: PaedDr. Jan Wild Publikováno 23. 6. 2022 21:10

Školní výlet – 6. třída dne 23. 6. 2022

Dne 23. 6. 2022 se uskutečnil školní výlet 6. třídy, který byl v pojetí kulturně-sportovního zážitku. Nejprve naše cesta směřovala do kina v Lounech, kde jsme zhlédli film Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství a následně se procházkou po centru města vydali na bowling Nový svět, kde jsme završili naše putování. Žáci předvedli soutěživého ducha a výlet si moc užili.
Jan Dvořák
 

Autor: Mgr. Jan Dvořák Publikováno 23. 6. 2022 21:00

T-mobile Olympijský běh

Dne 22. 6. 2022 se na fotbalovém hřišti konal další ročník T-mobile Olympijského běhu. Celkem se ho zúčastnilo 108 závodníků, kteří podali vynikající výkony. Po děti byl připraven pestrý doprovodný program, při kterém soutěžily jednotlivé třídy mezi sebou. Bojovalo se v nafukování a logistice balónků a hledali se indicie ke kvízovým otázkám se sportovní tematikou.

Samotný závod byl rozdělen, již standardně, na kategorie holek a kluků, přičemž proti sobě soupeřily vždy dvě třídy. Novinkou byl taktéž závod chodců, kterého se zúčastnili i diváci. Všichni závodníci obdrželi účastnický list, ti nejrychlejší dále speciální ceny a diplom za umístění v závodě. Všem účastníkům letošní akce moc děkujeme a těšíme se opět na další ročník.

 


Autor: Mgr. Jan Dvořák Publikováno 23. 6. 2022 14:16

Devítka v Hamru na Jezeře

Týden před naším posledním ahoj, jsme si vyjeli užít společné chvíle na školní výlet do kempu v Hamru na Jezeře. Zažili jsme tři dny plné koupání, zábavy, hraní beach voleyballu, soupeření s boxovacím automatem, měli jsme také večerní promítání v letním kině, ale především si odvážíme plno úžasných zážitků, na které nikdy nezapomeneme!

 


Autor: Ing. Daniela Pechová Publikováno 23. 6. 2022 14:08

Výlet do IQ LANDIE do Liberce

20. 6. se žáci 3. a 4. třídy zúčastnili školního výletu do IQ LANDIE v Liberci. Navštívili planetárium, kde shlédli projekci filmu Cesta časem. Poznali, jak se formovala naše Mléčná dráha, Slunce a Země, a jak vznikl život.

Po obědě a krátkém odpočinku si žáci prošli IQPARK – unikátní zábavné, poučné centrum. Ve 4 patrech si prostřednictvím hry a experimentů v tematicky členěných expozicích vyzkoušeli, že i věda může být zábavná.

Hana Šefčíková a Lada Bulandrová


Autor: Mgr. Hana Šefčíková Publikováno 23. 6. 2022 8:34