Autorské čtení

Úvod > Aktuality ze školy > Den Zdravé výživy 2023

Den Zdravé výživy 2023

Celý minulý týden probíhal v duchu zdravé výživy, který vyvrcholil v pátek projektovým dnem Zdravé výživy.

Ten se uskutečnil na dvoře prvního stupně a tentokrát se nesl v duchu soutěžní hry Pevnost Boyard. Každé družstvo (třída) mělo svého Paklíče (učitel/ka), svoje dresy a svůj pokřik. Deset soutěžních a vědomostních úkolů, které byly, jak jinak, na téma zdravého stravování a jídla, bylo rozmístěno po obvodu běžeckého oválu – tedy tvaru, který má i pevnost Boyard. Pět soutěžních zadání bylo spíše vědomostních, u pěti dalších bylo možné získat za splnění žeton. V úkolech se odhadovalo, kolik cukru obsahují dané nápoje, jak má být rozložen výživový talíř, plnily se osmisměrky a tajenky, přebíraly se luštěniny, loupaly brambory. V „pitném režimu“ se přenášela voda, v „sacharidech“ se lovil správný klíček k truhličce s žetonem v mouce, vařených těstovinách, vločkách apod., ve „vitamínech“ se překonávaly překážky a napichoval ovocný špíz, v „bílkovinách“ bylo potřeba ručně ušlehat bílek a nakonec v „tucích“ bylo nutné po překonání překážek zlikvidovat tukovou buňku v podobě nafukovacího balonku.

Získané žetony jednotlivá družstva v druhé části soutěže vyměnila za indicie k tajence. Tu samozřejmě zase tvořila slova vztahující se ke zdravé výživě. Cílem bylo uhodnout a získat tak voucher do Necukrárny. Necukrárny, protože všechny dobroty v ní byly vyrobeny bez použití cukru. K mlsání byly například palačinky plněné „nutelou“ z avokáda a banánu, jáhlové „rafaelo“, makové kuličky, banánové „kukísky“, fazolové muffiny, jahodový cheesecake, ovesné sušenky, ovesno-makový mug cake… Takže mlsat jde hravě zdravě.