image

Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality ze školy

Aktuality ze školy


Štítky:Basketbal 2023/2024

Od 26.září začínáme s BASKETBALEM.

Nábor---plakát-A3_Plakát-Lenešice.jpg


Autor: Mgr. Jana Ledvinová Publikováno 16. 8. 2023 22:10

T-mobile Olympijský běh 2023

Dne 29. 6. 2023 jsme se setkali na fotbalovém hřišti v Lenešicích, kde se konal další ročník T-mobile Olympijského běhu. Letošního ročníku se zúčastnilo přes sto závodníků, kteří podali vynikající výkony. V rámci doprovodného programu změřili sportovci síly v přetahované, která byla novinkou pro letošní program.  

Samotný závod byl rozdělen na kategorie holek a kluků, přičemž proti sobě soupeřily vždy dvě třídy. Nejrychlejší běžci a běžkyně získali pamětní diplom a propagační předměty.

Tímto chceme poděkovat organizátorům akce, vedení školy, dobrovolníkům z 9. třídy, fotografům, učitelům a asistentkám, kteří pro děti vytvořili perfektní zázemí a dohlédli na hladký průběh akce. Děkujeme panu Doležalovi za dokumentaci pořízenou dronem a podporu akce. Gratulace patří paní Doležalové a paní Charvátové za jejich účast a umístění v bonusové kategorii závodu. 

Přejeme Vám krásné prázdniny a budeme se těšit opět v roce2023/2024.

Jan Dvořák


Autor: Mgr. Jan Dvořák Publikováno 29. 6. 2023 22:08

130 let Základní školy Lenešice aneb Ohlédnutí za Festivalem

130 let Základní školy Lenešice 

aneb Ohlédnutí za Festivalem

 

            Naše škola letos prožívá 130. výročí. Již 130 let vstupují do budovy děti. Je to úctyhodné číslo pro tuto nyní žlutou budovu. Úctyhodné je i množství lidí, kteří se zde učili, našli zde své kamarády a v životě pak něco dokázali.

            Možná se stali úspěšnými podnikateli, lékaři, učiteli nebo inženýry, ale také zedníky, truhláři, kuchaři a podobně. Ať už jde o jakýkoli druh úspěchu, je to důkaz hodnoty vzdělání, které získali právě v této škole.

            Dnešní dny je důležité si připomenout všechny úspěchy a příběhy, které tato budova a vzdělání v ní poskytované, přinesly. Je to příležitost pro vzpomínání, oslavu minulosti a naději do budoucnosti.

            Jsem ráda, že zde ve škole mezi námi mohu vidět naše bývalé žáky z různých generací. Dovolím si o vás říci, že jste patrioté naší školy. A přestože máte různé možnosti, vedete své děti k nám, do Základní školy v Lenešicích. Jsme rádi, že vás máme.           

           Jsme moderní škola 21. století, která klade důraz na rozvoj kritického myšlení, týmovou spolupráci a podporu každého žáka. Připravili jsme pro vás výstavu některých našich činností. Prosím, podívejte se a zůstaňte nám věrni.

            Děkuji všem vystupujícím a celému týmu přípravy Festivalu včetně zvukařů. Jsem pyšná, že mohu být součástí tohoto týmu. Věřím, že jste si odnesli nezapomenutelný zážitek.

Mgr. Jana Ledvinová

 

Z OHLASŮ RODIČŮ:

Rádi bychom vám všem totiž poděkovali za to, co jste s dětmi pro nás
rodiče dokázali připravit! Je mi jasné, kolik týdnů práce a příprav od
kulis, choreografií, přes zvuk, kostýmy i drobné detaily se za tím
skrývá. Paní ředitelko, "Festival Základní školy Lenešice" byl
neuvěřitelný! Troufnu si říci, že snad i předčil naše očekávání.
Moudrost, vtip, zábava, i trocha malé rebélie a zdravé projevení názoru
ze strany deváťáků, plno slz od smíchu, ale zároveň i z dojetí - to vše
v nás festival vyvolal. Za nás to byl opravdu hluboký zážitek a čerpat z
něj budeme ještě dlouho. Jsme rádi a vážíme si toho, jaké projekty a
akce škola i družina během celého školního roku pro naše děti chystá a
toto byla opravdu krásná tečka za všemi akcemi a školním rokem. MOC
DĚKUJEME!

V závěru našeho poděkování bychom Vám i celému Vašemu pedagogickému i
nepedagogickému týmu popřáli krásné prázdniny a alespoň pocitově co
nejdelší volno.

S úctou,

David a Michaela Doležalovi


Autor: Mgr. Jana Ledvinová Publikováno 25. 6. 2023 22:25

Kroužkování čápů 2023

V pondělí 19.6.2023 proběhlo kroužkování čápů, kteří hnízdí na komíně kotelny 1.stupně. Ornitologové napočítali celkem 5 nových přírůstků.

Gratulujeme!

 


Autor: Mgr. Jana Ledvinová Publikováno 19. 6. 2023 22:30

Den Zdravé výživy 2023

Celý minulý týden probíhal v duchu zdravé výživy, který vyvrcholil v pátek projektovým dnem Zdravé výživy.

Ten se uskutečnil na dvoře prvního stupně a tentokrát se nesl v duchu soutěžní hry Pevnost Boyard. Každé družstvo (třída) mělo svého Paklíče (učitel/ka), svoje dresy a svůj pokřik. Deset soutěžních a vědomostních úkolů, které byly, jak jinak, na téma zdravého stravování a jídla, bylo rozmístěno po obvodu běžeckého oválu – tedy tvaru, který má i pevnost Boyard. Pět soutěžních zadání bylo spíše vědomostních, u pěti dalších bylo možné získat za splnění žeton. V úkolech se odhadovalo, kolik cukru obsahují dané nápoje, jak má být rozložen výživový talíř, plnily se osmisměrky a tajenky, přebíraly se luštěniny, loupaly brambory. V „pitném režimu“ se přenášela voda, v „sacharidech“ se lovil správný klíček k truhličce s žetonem v mouce, vařených těstovinách, vločkách apod., ve „vitamínech“ se překonávaly překážky a napichoval ovocný špíz, v „bílkovinách“ bylo potřeba ručně ušlehat bílek a nakonec v „tucích“ bylo nutné po překonání překážek zlikvidovat tukovou buňku v podobě nafukovacího balonku.

Získané žetony jednotlivá družstva v druhé části soutěže vyměnila za indicie k tajence. Tu samozřejmě zase tvořila slova vztahující se ke zdravé výživě. Cílem bylo uhodnout a získat tak voucher do Necukrárny. Necukrárny, protože všechny dobroty v ní byly vyrobeny bez použití cukru. K mlsání byly například palačinky plněné „nutelou“ z avokáda a banánu, jáhlové „rafaelo“, makové kuličky, banánové „kukísky“, fazolové muffiny, jahodový cheesecake, ovesné sušenky, ovesno-makový mug cake… Takže mlsat jde hravě zdravě.

 


Autor: Alena Švejdová Publikováno 12. 6. 2023 21:36

SOUTĚŽ - AUSTRÁLIE - ZADÁNÍ 8.KOLO

Otázky 8. kolo - Austrálie

1.Nejstarší ulice v Austrálii se jmenuje……………………………….  Nachází se zde kancelářské budovy, obchody a restaurace. Nedaleko je radnice a Katedrála svatého Andrewa, obě budovy v historickém zachovaném románském stylu.

 1. Skvělé umělecké velkoplošné umění najdete v Sydney na budovách na…………………… Prostředí opuštěných továren je pro tyto graffiti prostě ideální.
 2. Jeden z nejlépe udržovaných příkladů koloniální architektury v Austrálii se nazývá………………………………… Byl domovem 27 guvernérů od doby jeho postavení v roce 1846. Toto místo je opravdový „ukrytý diamant“ s interiérem, který je velkou částí ovlivněn Gotikou.
 3. Uprostřed kancelářských čtvrtí je ukryt ……………………………, který se podobá newyorskému Central parkupouze v menším podání, ale nese jméno po londýnském …………………. Je to ideální místo pro procházku mezi květinami, fontány a stromy nebo na posezení v zelené trávě a uspořádání vlastního pikniku při slunečném počasí.
 4. Jak se nazývá nejznámější ZOO v Sydney?................................
 5. Je hlavním městem ve státě Západní Austrálie. Přicestovat můžeš letadlem, vlakem, lodí či autem. I díky své odlehlosti se ………………………považuje za nejbezpečnější australské velkoměsto. Od lidnatého města Adelaide je vzdáleno 2800 km.
 6. Symbolizuje jeden z nejúžasnějších přírodních divů světa a představuje druhý nejrozlehlejší park světa. Rozprostírá se na severu Severního Teritoriaa na jeho území se nachází deštné pralesy, močály, říčky, vodopády, starodávné skalní malby a rozmanité druhy rostlin a zvířat.Jeho návštěvu si naplánuj na období od května do října za období sucha. Park můžeš propátrat autem, letadlem, lodí či pěšky po turistických stezkách. Za zmínku stojí, že se zde natáčel kultovní film Krokodýl Dundee.

Napiš název tohoto parku?

 1. Je největším písečným ostrovem světa a spadá pod národní park Great Sandy National parkzapsaným na seznamu UNESCO. Nachází se u jižního pobřeží státu Queensland. Napište název tohoto ostrova………………………….

9.Toto město představuje ekonomické, průmyslové a kulturní centrum Austrálie. Je považováno za město s poklidnou atmosférou, množstvím parků, zahrad, nábřeží a kolonád. Spokojení zde budou milovníci dobrého jídla, sportu a umění. Mezi nejnavštěvovanější akce se řadí legendární tenisový turnaj Australian Open, závody formulí F1 a dostihy. Napište název města.

 1. Poslední otázka bude z australské gastronomie. Australani jsou velcí gurmáni, doma skoro vůbec nevaří. Pochutnávají si na jídlech z celého světa v různých restauracích. Tento vynikající desert jsem měla možnost ochutnat. Ve stejnojmenné, leč jiné podobě se připravuje i u nás. Napiš název…………………………………..

austts1.jpg

Svoje odpovědi odešlete na adresu zdenka.jelinska@zslenesice.com.

 


Autor: Mgr.Zdeňka Jelińská Publikováno 4. 6. 2023 22:40

Setkání s budoucími prvňáčky 2023_2024

Datum konání: 13. 6. 2023

V úterý 13.6.2023 se od 16:00 uskuteční v budově 1.stupně setkání s budoucími prvňáčky. 

IMG_0639.png


Autor: Mgr. Jana Ledvinová Publikováno 1. 6. 2023 22:26

SOUTĚŽ AUSTRÁLIE - ZADÁNÍ 6.KOLO

ZADÁNÍ 6.KOLO

 1. Austrálie je bývalou britskou kolonií a patří oficiálně i dnes Velké Británii. Tuto vazbu vyjadřuje i australská ……………….
 2. Břehy kontinentu o délce asi 25 760 km omývají vody ……………..oceánu …………………….. oceánu a ………………. moře, …………..moře, …………………… moře a …………… moře. Největšími poloostrovy jsou ……………………… poloostrov a …………….. země.
 3. Jaký sport se provádí s tímto druhem sportovního vybavení, které vidíte na obrázku?

Obrázek1.jpg

Napiš ještě alespoň další dva sporty, které jsou pro Austrálii typické.

 1. Jak se nazývá tento druh snídaně, který je v Austrálii i na NZ velmi oblíben?

Obrázek2.jpg

    5.  Váš úkol je uhádnout budovu, která je na fotografii. A co se uvnitř nachází?

Obrázek3.jpg

                                 

 1. Opět se seznamte s dalším členem australské fauny, napiš název zvířete?

Obrázek4.jpg

   7.  Na jakém letišti budeme za chvíli přistávat?

 Obrázek5.jpg

 1. Koala je miláčkem všech. Tvým úkolem je napsat název stromu, kterým se živí a který je pro jiná zvířata škodlivý.

Obrázek6.jpg

   9.  Kolik hodin je v Austrálii právě v tomto období, když v Čechách je 19.30

   10. napiš název australských jídel:

………… slané koláče, kombinace sekaných nebo nadrobno krájených mas nebo jater či ledvinek v těstě.

………. – tmavě hnědá pomazánka, která obsahuje převážně kvasnicový extrakt.

………… – tradiční chléb bez droždí.

Odpovědi odesílej na zdenka.jelinska@zslenesice.com do 23.5.2023


Autor: Mgr. Zdeňka Jelińská Publikováno 15. 5. 2023 22:47

SOUTĚŽ - AUSTRÁLIE - VÝSLEDKY 5.KOLO

SPRÁVNÉ ŘEŠENÍ 5.KOLA

1. Mate - Kamarád (friend)

2.Cheers -  děkuji (thank you)

3  .I’ll see you tomorrow arvo - uvidíme se zítra odpoledne

4. Thongs - žabky vietnamky nebo dámské tanga (podle kontextu)

5. Maccas

6. Bogana

7. Barbie

8. Sheila

9. Dunny

10.Sunnies

 

TABULKA PRŮBĚŽNÉHO POŘADÍ PO 5.KOLE

 

Soutěž AUSTRÁLIE

P

O

Č

E

T

 

K

O

L

 

10

Jméno a příjmení

1 

2

3

4 

5

6

7

8

9

10

Celkem bodů

 

Tomáš

Chaloupka

 

9

 

 

11

 

11

 

17

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              

 

Anežka Arnoštová

 

9

 

9

 

11

 

 

13

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              

 

 

Marek Borč

 

7

 

 9

 

11

 

17

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

              

 

 

Michal Málek

 

9

 

10

 

11

 

16

 

10

 

 

 

 

 

 

             

 

Lukáš

 Chaloupka

 

9

 

11

 

11

 

17

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                

 

David Haspeklo

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              

 

 

Jan Šatoplet

 

7

 

10

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              

 

 

Stala Patrovská

 

9

 

10

 

11

 

15

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

            

 

 


Autor: Mgr. Zdeňka Jelińská Publikováno 15. 5. 2023 22:37

Soutěž MLADÝ ZÁCHRANÁŘ 2023

Dne 10.5. 2023 jsme se zúčastnili závodu MLADÝ ZÁCHRANÁŘ, který se konal v Libočanech u Žatce. Závod prověřil naše žáky v těchto disciplínách - resuscitace, evakuace, první pomoc, střelba ze vzduchovky, přelanění, třídění odpadu atd.  Naši školu reprezentovali čtyři žáci - Magdalena Zemanová, Magdalena Mazáková, Rozálie Vašková a Marek Borč. 

Umístili jsme se na sedmém místě ze čtrnácti  družstev. 

Tímto žákům děkuji za skvělou reprezentaci naší školy a Zuzce Krejčové za morální podporu, která se soutěže zúčastnila jako náhradnice. 


Autor: Simona Vlková Publikováno 10. 5. 2023 15:19

SOUTĚŽ AUSTRÁLIE - ZADÁNÍ 5.KOLO

OTÁZKY 5.KOLO

Není angličtina jako angličtina! Pokaždé, když přijedete do anglicky mluvící země, připadá vám, že vůbec neumíte anglicky. V konverzaci slyšíte slova, která určitě neznáte ze školní výuky angličtiny. Říká se jim slangové výrazy. A o těchto výrazech bude dnešní 5. kolo  soutěže o Austrálii.

1.   “Mate”, nepostradatelný výraz, se kterým se budete setkávat v každodenní konverzaci. Najdi synonymum pro toto slovo.

2.     Pojem “cheers” zaznívá v Austrálie skoro pořád. Není to ale tím, že by si tady pořád na něco připíjeli, Ozíci totiž toto slovo používají namísto klasického……….?

3.    Až vám někdo řekne „I’ll see you tomorrow arvo”, myslí tím……………………?

4.    Pozor na nedorozumění se slovíčkem thongs, které má víc významů………….?

       Jaké???

5.  Všude přítomný a všemi milovaný McDonalds, jistota, když přijde hlad, hlavně v noci… Tady se ovšem nechodí do McDonalds ale do …………………?

6. Česky bychom nejspíš řekli buran, hanlivé označení pro člověka z vesnice. Australský venkovan se označuje za …………….. Není to zrovna lichotivé slovo, přesto ho bude slýchávat hodně často.

7. ………………… neboli BBQ party. Další australské klišé: “Let’s put some shrimps on the ……………”. Australané jsou doslova posedlí grilováním a griluje se tady opravdu všechno, co vás napadne. Pravdou je, že jejich venkovní grily téměř na každém rohu v parcích a na plážích k tomu doslova vybízejí. Je to tady jedna velká nekonečná…………… party.

8. Pohledná mladá slečna je pro Ozíky tzv. …………………! V Austrálii je snad každá druhá slečna ……………... 

9.   Pokud se budete shánět po toaletě a pošlou vás na ………………, nebojte, jdete správným směrem.

10.     Před ostrým australským sluníčkem vás ochrání jedině ……………… sluneční brýle, bez kterých se tady nedá přežít ani v zimě.

Odpovědi na zdenka.jelinska@zslenesice.com do 14.5.2023


Autor: Mgr. Zdeňka Jelińská Publikováno 8. 5. 2023 22:10

SOUTĚŽ - AUSTRÁLIE - VÝSLEDKY 4.KOLO

ŘEŠENÍ 4.KOLA

Odpovídal Marek Borč

 1.  Sydney Tower Eye
  2. Three Sisters walk
  3. Ježura australská
  4. Modrých horách
  5. Oblast bez odpadků - Freshwater Beach
  6. Podél silnice se nachází přibližně 2 200 domů.
  7. Queen Victoria Building
  8. Založeno v roce 1911- Rozloha 2,6 km2
  9. Tasmánie Port Arthur
  10. jumbuck - ovce
  roo - klokan
  joey - mládě klokaní
  flyer - samice klokana
  boomber - velký klokaní samec

 

TABULKA PRŮBĚŽNÉHO POŘADÍ

 

Soutěž AUSTRÁLIE

P

O

Č

E

Jméno a příjmení

1 

2

3

4 

 

Tomáš

Chaloupka

 

9

 

 

11

 

11

 

17

Anežka Arnoštová

 

9

 

9

 

11

 

 

13

 

Marek Borč

 

7

 

 9

 

11

 

17

 

Michal Málek

 

9

 

10

 

11

 

16

Lukáš

 Chaloupka

 

9

 

11

 

11

 

17

David Haspeklo

 

9

 

 

 

 

 

 

 

Jan Šatoplet

 

7

 

10

 

11

 

 

 

Stala Patrovská

 

9

 

10

 

11

 

15


Autor: Mgr. Zdeňka Jelińská Publikováno 8. 5. 2023 22:06