image

Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3
Divadlo VeTři - dopravní výchova
4 5
6
Zápis do přípravné třídy
7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1
Pozvánka na výstavu - Za oponou času
2
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality ze školy

Aktuality ze školy


Štítky:Dotace na projekt prevence

Z krajského úřadu Ústeckého kraje přišla dobrá zpráva. Byla nám schválena finanční dotace na realizaci projektu primární prevence. V příštím školním roce proběhne na naší škole velký preventivní program organizace White Light z Ústí n L. s názvem Všeho (jenom) s (M)írou. Program je zaměřený na prevenci rizik souvisejících s různými typy závislostí. Prevence je cílena na žáky 4., 5., 6. a 7. třídy, bude probíhat celé první pololetí a bude vedena kvalifikovanými lektory. Více informací naleznete zde: https://wl1.cz/centrum-primarni-prevence/ . O průběhu projektu vás budeme nadále informovat.


Autor: Mgr. Peter Randis Publikováno 12. 5. 2024 21:17

SLET ČARODĚJNIC 2024

Tak se nám po roce zase slétli čarodějové a čarodějnice do Lenešic. Přistáli v parku u školy, zasoutěžili si v náročných disciplínách, aby se vzápětí letěli nakrmit k ohni pečenými netopýry ve tvaru buřtíků. Moc jsme si to užili a těšíme se zase za rok.

Ivana Pokutová a Ivana Tegtmajerová


Autor: Ing. Ivana Pokutová Publikováno 30. 4. 2024 22:00

Novinky z naší školy - vývěska

PHOTO-2024-04-21-10-41-56.jpg


Autor: Mgr. Jana Ledvinová Publikováno 21. 4. 2024 20:35

Co se mi líbí na dílnách čtení

Celý rok je provází dílna čtení pravidelně každý týden. Co se líbí deváťákům na dílnách čtení se dozvíte z obrázku:

WhatsApp Image 2024-04-07 at 09.15.46.jpeg


Autor: Mgr. Jana Ledvinová Publikováno 7. 4. 2024 20:52

PŘÍBĚHY ZE ZNÁMA I NEZNÁMA - 4.kolo

ŘEŠENÍ 3. KOLA

Za odeslaná tři kola získáváte bonusovou jedničku ze zeměpisu.

 1. Sky bridge 721- Dolní Morava
 2. Budapešť
 3. Egyptské pyramidy 
 4. Giethoorn 
 5. Athény 
 6. Stone Town na Zanzibaru
 7. Chichén Itza 
 8. Brooklyn, Queens, Bronx,Staten island. Většina lidí zůstane v Manhattanu 
 9. Neapol 

10.São Miguel

 

OTÁZKY 4.KOLO

Zajímá vás, o čem bude 4.kolo soutěže? Otázky spojuje jediné - potřeba znalostí všemožných koutů světa. Často vám však nebude stačit jen povrchní informace, ale otázka bude směřovat o trochu více do hloubky. Věřím, že si dnešní kolo  skutečně užijete. Správné odpovědi odesílejte na: zdenka.jelinska@zslenesice.com 

 1. Vinu se od Tibetské náhorní plošiny celých 5464 kilometrů až do Žlutého moře. Když se vyleji z břehů a hrází, polykám ve velkém majetek i lidské životy. V Česku mi říkáváte Žlutá řeka, jak ale zní můj název v domovské Číně?
 2. Tyčím se v severovýchodní části Nepálu do výšky 6812 metrů. Takových nás je tu hodně, o mně ale často říkávají, že jsem nejkrásnější vrcholek celé Himálaje. První Čech na mě stanul v roce 1986, sólo výstupem to zvládl horolezec Miroslav Šmíd. Jaká hora jsem?
 3. Jsem jeskyně nacházející se v Moravském krasu. Veřejnosti jsem otevřená spíše jen příležitostně. Známá jsem tím, že v mém nitru zimují ve velkém netopýři. Mé jméno určil název bronzové sošky v 19. století. Víš, jaká jeskyně jsem?
 4. Jsem hrad stojící v německém Vestfálsku. Mé obvodové zdi svírají tvar rovnoramenného trojúhelníku. V roce 1934 si mě Heinrich Himmler vyhlédl jako ideální mystické sídlo pro rituály jednotek SS. V roce 1945 se mě pokusil zničit, ale neúspěšně. Jak se jmenuji?
 5. Stojím v samotném centru kanadského Toronta a jsem nejvyšší stavbou v zemi javorového listu. Má špice se tyčí do výšky 553 metrů a postavena jsem byla již roku 1976. Myslíš, že se tě zeptám na svůj název? I kdeže. Jmenuji se CN Tower. Co ale to CN v mém názvu znamená?
 6. Jmenuji se Jeita. Říkají, že jsem jeskyně, ale přesněji jsem systém dvou odlišných, ale propojených vápencových jeskyň o celkové délce bezmála devět kilometrů. Ti, kdo mě navštívili, tvrdí, že jsem nefalšovaný div světa. Ležím necelých 20 kilometrů od hlavního města země, ve které ležím. Víš, která to je?
 7. Nacházím se na ostrově Islay. Víš, jaký lahodný mok v mém nitru vzniká?
 8. Jsem unikátní sousoší dvou cestovatelů a nacházím se nedaleko jednoho mezinárodního letiště. Vítám tak nové návštěvníky a loučím se s těmi, kteří zemi opouštějí. Nadživotní velikost? Ano, dokonce desetkrát. Vyšší socha má 18 metrů, nižší 16,7 metru. U jakého letiště stojíme?
 9. Víš, že u břehů Spojených arabských emirátů není jen jeden ostrov, viď? Já vyrostl u břehů emirátu Rás al-Chajma (Ras al Khaimah). Nejsem tak úplně ostrov, jako spíš souostroví složené ze čtyř ostrovů. Vznikl jsem teprve před deseti lety, a ač ještě není výstavba zcela dokončena, už se na mně nachází mnoho hotelů světoznámých řetězců. Na počátku roku 2022 se tu navíc konal ohňostroj, který se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů. Víš, jak se jmenuji?
 10. Jsem význačné marocké město. Úzké uličky staré části města jsou vyhlášené, podobně jako původní barvírny kůže, které se tu nachází a díky výraznému aroma je nemůžete minout. Bohužel se však v mém nitru nenachází největší mešita celé Afriky a nejsem ani hlavním městem země, ač jsem jím bylo historicky nejčastěji, naposledy do roku 1912. Jaké město jsem?

Datum odeslání do 12.dubna 2024

 

TABULKA POŘADÍ

 

Zeměpisná soutěž 2024

P

O

Č

Jméno a příjmení

1 

2

3

 

Tomáš Chaloupka

 

28

 

10

 

10

Anežka Arnoštová

 

31

 

10

 

10

 

Marek Borč

 

32

 

9

 

10

 

Michal Málek

 

 

28

 

10

 

 

10

Lukáš

Chaloupka

 

28

 

 10

 

 

 

10

Stela Patrovská

 

28

 

9

 

 

10

 

Marie Černáková

 

31

 

10

 

9

 

David Haspeklo

 

30

 

10

 

10

 


Autor: Mgr. Jana Ledvinová Publikováno 31. 3. 2024 21:28

Turistický kroužek - jezero Most

Dalším dosaženým cílem turistického kroužku bylo v sobotu 17. 3. 2024 Mostecké jezero. Zvládli jsme pěší turistiku – cca 10 km, dětské hřiště a nakonec i něco dobrého na zub. Počasí nám přálo, krásně svítilo sluníčko, děti si tento výlet moc užily.

Simona Pazourková, Vlaďka Fiřtová


Autor: Mgr. Simona Pazourková Publikováno 27. 3. 2024 12:47

Komiks – výtvarná soutěž

V březnu proběhlo v místní knihovně vyhodnocení nejlepších výtvarných prací na téma Komiks. Zúčastnila se většina žáků naší školy. Paní Chovancová se svým kolektivem vybrala povedená komiksová ztvárnění, která měla zajímavý příběh.

Umístění žáků:

 1. místo - TEREZA SUNKOVSKÁ
 2. místo - JÁRA CIBULKA
 3. místo - NIKOLA GAVRONSKÁ
 4. místo - JULIE KONDRÁTOVÁ
 5. místo - NIKOLKA ŠATOPLETOVÁ
 6. místo - ŠTĚPÁNKA HLÁVKOVÁ
 7. místo - DAVID LE
 8. místo - MIA SURMAJOVÁ
 9. místo - KRISTÝNA VAŠKOVÁ

Děkujeme za hezké ceny a těšíme se další zajímavé téma v příštím roce.

 

 

 


Autor: Mgr. Lada Bulandrová Publikováno 22. 3. 2024 21:07

Zápis nanečisto 2024

V úterý 19. března se na naší škole konal zápis nanečisto pro budoucí prvňáčky a jejich rodiče. Tato akce nabídla příležitost k seznámení se s procesem zápisu do první třídy, ale také informace o naší škole.
 
Rodiče měli možnost seznámit se s prostředím naší školy a s paní učitelkou Mgr. Hankou Šefčíkovou, která bude mít budoucí první třídu. 
 
Děti si nejprve s paní učitelkou vyzkoušely ukázku obrázkového čtení a poté také různé úkoly pomocí lapbooku, který obsahoval úkoly a aktivity, jež by měly děti ovládat před vstupem do první třídy.
 
Zápis proběhl v příjemné atmosféře a doufáme, že se všem rodičům i budoucím prvňáčkům ve škole líbilo. Budeme se na ně těšit u zápisu do první třídy.
 
Mgr. Hanka Šefčíková a Zuzana Charvátová

Autor: Mgr. Hana Šefčíková Publikováno 22. 3. 2024 21:03

Vystoupení k MDŽ 2024

V sobotu 9. 3. se v místní sokolovně konala oslava svátku MDŽ. Žákyně naší školy vystoupily na této akci – nejprve zpívaly písničku Kamarádi, ke které měl i nacvičený doprovod na drumbeny. Následovala recitace a písnička pro maminky. Poslední písničku „Kdo má tě rád“ si s námi zazpívali i lidé v sále. Akce se velmi povedla. Děkuji dětem, paní učitelce Šefčíkové a paní učitelce Pokutové za pomoc s nácvikem a pouštěním hudby.

Simona Pazourková


Autor: Mgr. Simona Pazourková Publikováno 11. 3. 2024 14:21

PŘÍBĚHY ZE ZNÁMA I NEZNÁMA - 2.kolo

Děkuji, všem, kteří jste se zapojili a poslali odpovědi na 1.kolo zeměpisné soutěže.

OTÁZKY 2.KOLA:

Dnes na tebe čekají města, která v budoucnu určitě stojí za návštěvu.

 1. otázka

Představ si město, které nikdy nespí…je jako džungle, poseté zelenými smaragdy a mrakodrapy. Ve velkém jablku můžeš potkat Supermana, nebo posnídat se sochou Svobody……………………………….

 1. Já jsem město světla. Pochopíš, až se budeš procházet mými ulicemi při západu slunce. Ale jsem také město zamilovaných. Romantiku pocítíš při plavě na výletní lodi zvané Bateau- mouche po řece Seině………………….
 2. Jsem věčné město, kde se lze potkávat s historií starou více než 2500 let. Když mě navštívíš, čeká na tebe tisíc možných prohlídkových tras. Navštiv jeskyni, kde se podle pověsti narodili Romulus a Rémus, nebo se klidně proměň v gladiátora v Koloseu……
 3. Zvu tě do živého města, podobnému parku a plnému barev a zázraků. Budeš kráčet alejemi stromů, žasnout při pohledech na paláce, které vypadají jako z pohádky. Určitě tě nadchne chrám Sagrada Famila……
 4. Mám dvě tváře a každá tě okouzlí stejně. Svez se v rikše, spi v rjokanu na rohoži tatami, usaď se na dece pod kvetoucí sakurou. V kimonu se ukláněj před čajovým obřadem a zúčastni se rituálu štěstí vytažením omikudži…………………….
 5. Jsem městem zeleně a vod. Patřím k největším městům v Evropě, přesto nebudím dojmem metropole. Mám přes 1700 mostů. Za studené války mě však rozdělovala zeď…
 6. Návštěvou u mě se ocitáš ve stejném městě jako Sherlock Holmes, Obr Dobr, nebo Petr Pan. Jsem ohromné a plné života. Nikdy tě nebudu nudit!........................
 7. Mám přezdívku Benátky severu a jsem hlavním městem jedné nejšťastnějších a nejlaskavějších zemí na světě. Když přijedeš určitě se nezapomeň vyfotit s Malou mořskou vílou…………………
 8. Jsem plné života, krásy a překvapení. Pyšním se obchodem a módou. Dýchám dávnou historií a opera La Scala? Tam by si chtěl zazpívat určitě každý…...
 9. Ze všech měst, které jsi poznal v předešlých otázkách jsem nejdál. Na mém světadíle jsem nejrozlehlejší a nejlidnatější. Tvoje první kroky určitě povedou k unikátní budově, jejíž členitá střecha připomíná obrovské lastury, nebo bílé plachty…….

Odpovědi odešli na zdenka.jelinska@zslenesice.com do 8. března 2024.

VÝSLEDKY 1.KOLA

 

Zeměpisná soutěž 2024

P

O

Č

E

T

 

K

O

L

 

10

Jméno a příjmení

1 

2

3

4 

5

6

7

8

9

10

Celkem bodů

 

Tomáš Chaloupka

 

28

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Anežka Arnoštová

 

31

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marek Borč

 

32

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Michal Málek

 

 

28

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lukáš

Chaloupka

 

28

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stela Patrovská

 

28

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marie Černáková

 

31

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Autor: Mgr. Zdeňka Jelińská Publikováno 25. 2. 2024 21:12

DEN SUPERHRDINŮ 2024

Ve středu 21. 2. se konal celoškolní projektový Den Superhrdinů.

Již během přípravy na projektový den se žáci seznámili s komiksovou tvorbou, představovali si navzájem oblíbené komiksové hrdiny a superhrdiny. Zamýšleli se nad tím, že superhrdina a hrdina není jen komiksový nebo filmový. Dokázali jmenovat celou řadu hrdinských a superhrdinských profesí a činů.                                                                                                                                                                   Jednotlivě nebo společně tvořili vlastní komiks.

Ve středu 21. 2. pak přišli  žáci v kostýmu svého oblíbeného hrdiny nebo superhrdiny. Během promenády masek se na prvním stupni všichni Superhrdinové představili a  soutěžilo se o nejlepší superhrdinský kostým.

Žáci druhého stupně si pro mladší spolužáky připravili sportovní i edukativní program, v rámci kterého si Superhrdinové zasoutěžili vědomostně i dovednostně, závodilo se v tělocvičně školy, viděli a vyzkoušeli si základy první pomoci a mohli se vyfotografovat v připraveném fotokoutku.

Na příjemně strávený den můžeme vzpomínat ještě na výstavě vytvořených komiksů, které vznikaly během přípravy nebo přímo při projektovém dnu.

Děkujeme všem zúčastněným za vysokou dávku radosti a dobré nálady. Žákům druhého stupně také za dobré nápady, jak zaujmout mladší spolužáky a velkou míru trpělivosti s malými Superhrdiny.

 

                                                                                                                   


Autor: Mgr. Blanka Beckertová Publikováno 23. 2. 2024 14:37

PŘÍBĚHY ZE ZNÁMA I NEZNÁMA - 1.kolo

NOVÁ SOUTĚŽ 2024!!!!!

Milí žáci naší školy, na začátku druhého pololetí je pro vás připraven start korespondenční soutěže s názvem „ PŘÍBĚHY ZE ZNÁMA I NEZNÁMA“

Pravidla soutěže:

 1. Jedná se o soutěž korespondenční / e-mail/.
 2. Do soutěže se může dobrovolně zapojit každý žák 2.stupně.
 3. Soutěž bude probíhat v 10 kolech, vyhlašovaných 1x za 10 dní.
 4. Zadání na webu školy.
 5. Odpovědi na otázky zasílejte na zdenka.jelinska@zslenesice.com do termínu, který bude uveden při vyhlášení kola.
 6. Hodnocení bude oznamováno průběžně na webu školy v tabulce s počtem dosažených bodů v daném kole.
 7. Za účast v každých třech kolech dostane žák jedničku ze zeměpisu.
 8. Prvních 5 žáků v pořadí bude odměněno drobnými cenami.
 9. Všechny dotazy zodpovím osobně ve škole, nebo se ptejte a zdenka.jelinska@zslenesice.com

 

Cestování je vášeň a vášeň jsou cestovatelské příběhy ze zajímavých koutů našeho světa. Cesty znamenají dobrodružství, zážitky, poznání, ale hlavně na cestách se pořád něco děje. A to něco se vám vždy spojí do příběhů, které si budete pamatovat celý život, proto cestujte. Po Česku, do světa, nebo prstem po mapě. Sledujte dokumenty, čtěte cestopisy, vytvořte si vlastní příběhy z vašich cest.

A začněte třeba touto soutěží, která vás zavede na místa, na která se možná jednou podíváte.

 

1.KOLO SOUTĚŽE - vyhlášeno 12. února 2024, odpovědi zašlete do 22. února 2024

V prvním kole se naučíme, co je pro nás nejdůležitější při cestování. Co a jak zařídit, s kým letět, kdy letět, jaké cestovatelské stránky sledovat a tak dále.

Příběh první: „Létání“

 1. Kdy si myslíte, že je nejlepší létat? V týdnu, nebo o víkendu a také napiš proč?
 2. Je lepší si rezervovat let s mezipřistáním, nebo přímý let? Jak se hovorově anglicky řekne mezipřistání?
 3. Jaké výhody a nevýhody nabízí regionální letecké společnosti, jaké tradiční letecké společnosti?
 4. Je lepší létat do různých koutů světa v sezóně, nebo mimosezónu. Uveď alespoň dva důvody proč?
 5. Vysvětli, co jsou sekundární letiště, uveď příklad tohoto letiště v Londýně.
 6. Proč je dobré být připojen k cestovním fórům?
 7. Když cestuješ za oceán, bez přerušení cesty na několik dní, je lepší cestovat s jednou leteckou společností, nebo je to jedno?
 8. Pro porovnání cen letenek je dobré použít rozšíření prohlížeče, který pomůže porovnat ceny letů z různých webových stránek. Uveď příklad.
 9. Jak se nazývá letiště v Praze? V jakých jiných městech v Česku jsou letiště, ze kterých se dá létat?
 10. A poslední otázka z fyziky. Jak je možné, že letadlo létá?

Budu se těšit na vaše odpovědi.

Zdeňka Jelińská


Autor: Mgr. Zdeňka Jelińská Publikováno 10. 2. 2024 21:09