image

Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31
Naši deváťáci připravují - Den dětí pro MŠ
1
Pozvánka na výstavu - Za oponou času
2
3 4
Setkání s budoucími prvňáčky 2024
Zápis do přípravné třídy 4.6.2024
5
Beseda s mistrem světa v kung-fu
6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality ze školy

Aktuality ze školy


Štítky:Za oponou času: historie školy od roku 1598 až do současnosti

Dne 1. června 2024 se na naší škole uskutečnila výstava s názvem "Za oponou času: historie školy od roku 1598 až do současnosti." Tato výjimečná událost přilákala širokou veřejnost, včetně rodičů, žáků, absolventů a dalších zájemců o historii a vzdělávání.

 
Výstava nabídla návštěvníkům jedinečnou příležitost nahlédnout do bohaté historie naší školy. Expozice obsahovala řadu zajímavých historických událostí. K vidění byly nejen vzácné fotografie školy, ale také snímky zachycující proměny naší obce v průběhu staletí.
 
Součástí výstavy byla také možnost obdržet knižní zpracování této události. Kniha, která byla k dispozici, mapuje historii naší školy a obsahuje mnoho fotografií z dřívější doby. Návštěvníci si tak mohli odnést nejen vzpomínky na krásně strávený den, ale i cenný historický materiál, který mohou prozkoumávat i doma.
 
Výstava "Za oponou času" byla úspěšná a setkala se s velmi pozitivními ohlasy. Děkujeme všem, kteří nás navštívili.
 
Doufáme, že tento pohled do minulosti inspiroval mnohé k dalšímu studiu a objevování historie naší školy.
 

 


Autor: Zuzana Charvátová Publikováno 6. 6. 2024 17:36

Ocenění za literární soutěž Požární ochrana očima dětí a mládeže 2024

V rámci pisatelských dílen, které pravidelně probíhají napříč celou naší školou, jsme se zúčastnili literární soutěže Požární ochrana očima dětí a mládeže, kterou pořádá Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.  

Žáci 7. a 3. třídy měli za úkol napsat literární práci na téma IZS, na které pracovali cca 2-3 týdny. Nejprve napsali hrubou verzi textu, poté ho konzultovali buď se spolužáky nebo s paní učitelkou a finální text přepisovali do čisté verze.

Žáci se tohoto úkolu zhostili opravdu skvěle a bylo těžké vybrat jen 3 práce z výše zmíněných tříd. Nakonec byly do okresního kola poslány příběhy Pepy Houšky, Ondry Beneše, Vaška Vojtěckého + Matěje Šatopleta ze 7. třídy a ze 3. třídy Nikči Šatopletové, Týnky Vaškové a Kryštofa Müllera.  V obou kategoriích se texty našich žáků líbily a zajistily svým autorům přední místa v žebříčku.

Práce umístěné v okresním kole se odesílaly dále do kola krajského. I tam se nám z přihlášených téměř 1500 dětí podařilo uspět.  Nikolka Šatopletová postupuje do celorepublikového kola, jehož výsledky budou vyhlášeny později. Tak můžete držet palce.

Ocenění žákům přijel předat osobně pan Jaroslav Kosina, starosta OSH Louny.

Máme ohromnou radost, že Vám můžeme představit tyto výsledky.

 

OKRESNÍ KOLO:

1. místo Kryštof Müller

2. místo Nikča Šatopletová

3. místo Týnka Vašková

 

1. místo Josef Houška

2. místo Ondra Beneš

3. místo Vašek Vojtěcký + Matěj Šatoplet

 

KRAJSKÉ KOLO:

1. místo Nikča Šatopletová

2. místo Ondra Beneš

 

Všem zúčastněným gratulujeme a přejeme další úspěchy ????

 

Daniela Tegtmajerová, Simona Pazourková


Autor: Daniela Tegtmajerová Publikováno 4. 6. 2024 22:05

Sranda bez plotů 2024

„Sranda bez plotů“ jsou hry v rámci Mikroregionu Žatecko. První ročník byl v roce 2001. V pořadatelství se vystřídaly téměř všechny obce. (Obec Lenešice se účastnila 4x, 2x vyhrála, 1x pořádala).  Nyní, po pětileté odmlce, kdy přerušení zavinila covidová opatření, se pořadatelství ujala po 20 letech Obec Blažim.

Obec Lenešice reprezentovalo družstvo Základní školy Lenešice ve složení Hana Šefčíková, Vlaďka Fiřtová, Miluška Špeciánová, Daniela Pechová a Tegtmajerová, Simona Vlková a kapitán týmu Jana Ledvinová. Soupeřit s týmy o generaci (či o 2) mladší bylo na pováženou. Cílem našeho družstva byla skvělá nálada po celý den umocněná i sledováním hokejového zápasu českého týmu na mistrovství světa.

Český tým vyhrál, my ne, ale dobrá nálada, skvělé týmy z okolních vesnic podpořené svými starosty, moderování Michaely Doležalové, příjemné prostředí Obce Blažim, zajímavé soutěže a prostě… „Skvělá atmosféra“, podpořilo to, co je v dnešní době nejdůležitější. Není důležité vyhrát, ale držet při sobě a užít si společné chvíle naplno.

Hry byly plné zábavy a kreativity, kde každá soutěžní disciplína vyžadovala nejen fyzickou zdatnost, ale i vtip a týmového ducha. Tým Základní školy Lenešice, ačkoli čelil soupeřům mladších generací, se nevzdal a předvedl skvělý výkon, který byl oceněn nejen účastníky, ale i diváky. Což teprve náš indiánský tanec v úvodu zahájení …

Obec Blažim se ukázala jako skvělý hostitel. Prostředí bylo dobře připravené. Hry Sranda bez plotů připomněly všem účastníkům i divákům důležitost společenských akcí, které podporují mezilidské vztahy a komunitní život. Po dlouhé pauze způsobené pandemií bylo zřejmé, že lidé se chtějí opět setkávat, bavit se, sdílet společné zážitky, chuť se opět potkat, smát se a užívat si společnost svých přátel a sousedů.

Každý tým si odvezl zajímavou cenu: Strom „Platan javorolistý“, který zasadí ve své obci. Místo již máme vyhlédnuté. Teď už „jen“ potvrdit místo na Obci, připravit rýče a lopaty a ….. sázíme.                                                                                          

Mgr. Jana Ledvinová


Autor: Mgr. Jana Ledvinová Publikováno 26. 5. 2024 21:21

Dotace na projekt prevence

Z krajského úřadu Ústeckého kraje přišla dobrá zpráva. Byla nám schválena finanční dotace na realizaci projektu primární prevence. V příštím školním roce proběhne na naší škole velký preventivní program organizace White Light z Ústí n L. s názvem Všeho (jenom) s (M)írou. Program je zaměřený na prevenci rizik souvisejících s různými typy závislostí. Prevence je cílena na žáky 4., 5., 6. a 7. třídy, bude probíhat celé první pololetí a bude vedena kvalifikovanými lektory. Více informací naleznete zde: https://wl1.cz/centrum-primarni-prevence/ . O průběhu projektu vás budeme nadále informovat.


Autor: Mgr. Peter Randis Publikováno 12. 5. 2024 21:17

SLET ČARODĚJNIC 2024

Tak se nám po roce zase slétli čarodějové a čarodějnice do Lenešic. Přistáli v parku u školy, zasoutěžili si v náročných disciplínách, aby se vzápětí letěli nakrmit k ohni pečenými netopýry ve tvaru buřtíků. Moc jsme si to užili a těšíme se zase za rok.

Ivana Pokutová a Ivana Tegtmajerová


Autor: Ing. Ivana Pokutová Publikováno 30. 4. 2024 22:00

Novinky z naší školy - vývěska

PHOTO-2024-04-21-10-41-56.jpg


Autor: Mgr. Jana Ledvinová Publikováno 21. 4. 2024 20:35

Co se mi líbí na dílnách čtení

Celý rok je provází dílna čtení pravidelně každý týden. Co se líbí deváťákům na dílnách čtení se dozvíte z obrázku:

WhatsApp Image 2024-04-07 at 09.15.46.jpeg


Autor: Mgr. Jana Ledvinová Publikováno 7. 4. 2024 20:52

PŘÍBĚHY ZE ZNÁMA I NEZNÁMA - 4.kolo

ŘEŠENÍ 3. KOLA

Za odeslaná tři kola získáváte bonusovou jedničku ze zeměpisu.

 1. Sky bridge 721- Dolní Morava
 2. Budapešť
 3. Egyptské pyramidy 
 4. Giethoorn 
 5. Athény 
 6. Stone Town na Zanzibaru
 7. Chichén Itza 
 8. Brooklyn, Queens, Bronx,Staten island. Většina lidí zůstane v Manhattanu 
 9. Neapol 

10.São Miguel

 

OTÁZKY 4.KOLO

Zajímá vás, o čem bude 4.kolo soutěže? Otázky spojuje jediné - potřeba znalostí všemožných koutů světa. Často vám však nebude stačit jen povrchní informace, ale otázka bude směřovat o trochu více do hloubky. Věřím, že si dnešní kolo  skutečně užijete. Správné odpovědi odesílejte na: zdenka.jelinska@zslenesice.com 

 1. Vinu se od Tibetské náhorní plošiny celých 5464 kilometrů až do Žlutého moře. Když se vyleji z břehů a hrází, polykám ve velkém majetek i lidské životy. V Česku mi říkáváte Žlutá řeka, jak ale zní můj název v domovské Číně?
 2. Tyčím se v severovýchodní části Nepálu do výšky 6812 metrů. Takových nás je tu hodně, o mně ale často říkávají, že jsem nejkrásnější vrcholek celé Himálaje. První Čech na mě stanul v roce 1986, sólo výstupem to zvládl horolezec Miroslav Šmíd. Jaká hora jsem?
 3. Jsem jeskyně nacházející se v Moravském krasu. Veřejnosti jsem otevřená spíše jen příležitostně. Známá jsem tím, že v mém nitru zimují ve velkém netopýři. Mé jméno určil název bronzové sošky v 19. století. Víš, jaká jeskyně jsem?
 4. Jsem hrad stojící v německém Vestfálsku. Mé obvodové zdi svírají tvar rovnoramenného trojúhelníku. V roce 1934 si mě Heinrich Himmler vyhlédl jako ideální mystické sídlo pro rituály jednotek SS. V roce 1945 se mě pokusil zničit, ale neúspěšně. Jak se jmenuji?
 5. Stojím v samotném centru kanadského Toronta a jsem nejvyšší stavbou v zemi javorového listu. Má špice se tyčí do výšky 553 metrů a postavena jsem byla již roku 1976. Myslíš, že se tě zeptám na svůj název? I kdeže. Jmenuji se CN Tower. Co ale to CN v mém názvu znamená?
 6. Jmenuji se Jeita. Říkají, že jsem jeskyně, ale přesněji jsem systém dvou odlišných, ale propojených vápencových jeskyň o celkové délce bezmála devět kilometrů. Ti, kdo mě navštívili, tvrdí, že jsem nefalšovaný div světa. Ležím necelých 20 kilometrů od hlavního města země, ve které ležím. Víš, která to je?
 7. Nacházím se na ostrově Islay. Víš, jaký lahodný mok v mém nitru vzniká?
 8. Jsem unikátní sousoší dvou cestovatelů a nacházím se nedaleko jednoho mezinárodního letiště. Vítám tak nové návštěvníky a loučím se s těmi, kteří zemi opouštějí. Nadživotní velikost? Ano, dokonce desetkrát. Vyšší socha má 18 metrů, nižší 16,7 metru. U jakého letiště stojíme?
 9. Víš, že u břehů Spojených arabských emirátů není jen jeden ostrov, viď? Já vyrostl u břehů emirátu Rás al-Chajma (Ras al Khaimah). Nejsem tak úplně ostrov, jako spíš souostroví složené ze čtyř ostrovů. Vznikl jsem teprve před deseti lety, a ač ještě není výstavba zcela dokončena, už se na mně nachází mnoho hotelů světoznámých řetězců. Na počátku roku 2022 se tu navíc konal ohňostroj, který se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů. Víš, jak se jmenuji?
 10. Jsem význačné marocké město. Úzké uličky staré části města jsou vyhlášené, podobně jako původní barvírny kůže, které se tu nachází a díky výraznému aroma je nemůžete minout. Bohužel se však v mém nitru nenachází největší mešita celé Afriky a nejsem ani hlavním městem země, ač jsem jím bylo historicky nejčastěji, naposledy do roku 1912. Jaké město jsem?

Datum odeslání do 12.dubna 2024

 

TABULKA POŘADÍ

 

Zeměpisná soutěž 2024

P

O

Č

Jméno a příjmení

1 

2

3

 

Tomáš Chaloupka

 

28

 

10

 

10

Anežka Arnoštová

 

31

 

10

 

10

 

Marek Borč

 

32

 

9

 

10

 

Michal Málek

 

 

28

 

10

 

 

10

Lukáš

Chaloupka

 

28

 

 10

 

 

 

10

Stela Patrovská

 

28

 

9

 

 

10

 

Marie Černáková

 

31

 

10

 

9

 

David Haspeklo

 

30

 

10

 

10

 


Autor: Mgr. Jana Ledvinová Publikováno 31. 3. 2024 21:28

Turistický kroužek - jezero Most

Dalším dosaženým cílem turistického kroužku bylo v sobotu 17. 3. 2024 Mostecké jezero. Zvládli jsme pěší turistiku – cca 10 km, dětské hřiště a nakonec i něco dobrého na zub. Počasí nám přálo, krásně svítilo sluníčko, děti si tento výlet moc užily.

Simona Pazourková, Vlaďka Fiřtová


Autor: Mgr. Simona Pazourková Publikováno 27. 3. 2024 12:47

Komiks – výtvarná soutěž

V březnu proběhlo v místní knihovně vyhodnocení nejlepších výtvarných prací na téma Komiks. Zúčastnila se většina žáků naší školy. Paní Chovancová se svým kolektivem vybrala povedená komiksová ztvárnění, která měla zajímavý příběh.

Umístění žáků:

 1. místo - TEREZA SUNKOVSKÁ
 2. místo - JÁRA CIBULKA
 3. místo - NIKOLA GAVRONSKÁ
 4. místo - JULIE KONDRÁTOVÁ
 5. místo - NIKOLKA ŠATOPLETOVÁ
 6. místo - ŠTĚPÁNKA HLÁVKOVÁ
 7. místo - DAVID LE
 8. místo - MIA SURMAJOVÁ
 9. místo - KRISTÝNA VAŠKOVÁ

Děkujeme za hezké ceny a těšíme se další zajímavé téma v příštím roce.

 

 

 


Autor: Mgr. Lada Bulandrová Publikováno 22. 3. 2024 21:07

Zápis nanečisto 2024

V úterý 19. března se na naší škole konal zápis nanečisto pro budoucí prvňáčky a jejich rodiče. Tato akce nabídla příležitost k seznámení se s procesem zápisu do první třídy, ale také informace o naší škole.
 
Rodiče měli možnost seznámit se s prostředím naší školy a s paní učitelkou Mgr. Hankou Šefčíkovou, která bude mít budoucí první třídu. 
 
Děti si nejprve s paní učitelkou vyzkoušely ukázku obrázkového čtení a poté také různé úkoly pomocí lapbooku, který obsahoval úkoly a aktivity, jež by měly děti ovládat před vstupem do první třídy.
 
Zápis proběhl v příjemné atmosféře a doufáme, že se všem rodičům i budoucím prvňáčkům ve škole líbilo. Budeme se na ně těšit u zápisu do první třídy.
 
Mgr. Hanka Šefčíková a Zuzana Charvátová

Autor: Mgr. Hana Šefčíková Publikováno 22. 3. 2024 21:03

Vystoupení k MDŽ 2024

V sobotu 9. 3. se v místní sokolovně konala oslava svátku MDŽ. Žákyně naší školy vystoupily na této akci – nejprve zpívaly písničku Kamarádi, ke které měl i nacvičený doprovod na drumbeny. Následovala recitace a písnička pro maminky. Poslední písničku „Kdo má tě rád“ si s námi zazpívali i lidé v sále. Akce se velmi povedla. Děkuji dětem, paní učitelce Šefčíkové a paní učitelce Pokutové za pomoc s nácvikem a pouštěním hudby.

Simona Pazourková


Autor: Mgr. Simona Pazourková Publikováno 11. 3. 2024 14:21