image

Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 31 1 2
Den dětí pro MŠ
3 4
5
Týden zdravé výživy
6
Týden zdravé výživy
7
Týden zdravé výživy
8
Týden zdravé výživy
9
Týden zdravé výživy
10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23
Festival ZŠ Lenešice
24 25
26 27 28 29 30 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality ze školy

Aktuality ze školy


Štítky:Novější 1 3

PASOVÁNÍ NA ČTENÁŘE

Ve čtvrtek navštívily děti z 1. třídy opět lounskou knihovnu. Po několika lekcích o knížkách měly být konečně pasovány na čtenáře. V malém sále nás přivítali rytíř Řádu krásného slova Dobroslav Sečtělý a princezna Knihomolka. Děti nejprve musely uhodnout jména obou postav, teprve pak je čekal hlavní úkol. Každý přečetl kousek ze známé pohádky a ostatní hádali, z jaké pohádky daný úryvek je. V těsném souboji dětí a dospělých vyhráli nakonec ti mladší. Na závěr pak museli všichni prvňáčci pokleknout před rytířem Dobroslavem a byli pasováni na čtenáře. Jako odměnu za celoroční námahu dostali všichni placku čtenáře a krásnou knížku.

Akce se nám moc líbila a děkujeme nejen lounské knihovně za skvělou organizaci, ale i rodičům, kteří nás přišli podpořit.


Autor: Mgr. Ivana Tegtmajerová Publikováno 29. 5. 2023 22:43

Tandemová výuka v 1. třídě - Hafíkova dobrodružství

V 1. třídě proběhla minulý týden čtenářská lekce pod vedením p. uč. Tegtmajerové a p. uč. Pokutové. Pracovali jsme s knihou Hafíkova dobrodružství – Jak si hledal ženu. Na úvod měly děti podle obálky hádat, kdo bude hlavní postavou knihy. Poté hledaly po třídě schovaného pejska a v kruhu o něm každý řekl jednu větu. Při čtení knihy děti bedlivě poslouchaly a odpovídaly na zadané otázky. Po dočtení příběhu pak ve dvojicích sestavovaly zvířecí rodiny, které následně představily ostatním. Na závěr jsme celou  lekci společně zhodnotili - jak se nám kniha líbila, ale i jak se nám pracovalo.

Tyto čtenářské lekce bývají pro žáky velmi přínosné. V první řadě rozvíjejí čtenářské dovednosti žáků - porozumění textu, určování hlavních postav, hledání hlavní myšlenky a mnoho dalších. Ve druhé řadě si díky těmto lekcím žáci přirozeně osvojují znalosti ze světa kolem nás.  

 


Autor: Mgr. Ivana Tegtmajerová Publikováno 24. 5. 2023 15:07

1.třída a Neotesánek

Při naší poslední návštěvě knihovny se děti učily slušnému chování. Vlastně to učily malého Neotesánka z knihy známé spisovatelky Ivony Březinové. Paní knihovnice nám vždy nejprve předvedla, jak se Neotesánek chová – neumí hezky pozdravit, doma vůbec nepomáhá, v autobuse se rozvaluje na sedačce a ani nepustí starého člověka sednout. Děti pak situace přehrávaly tak, jak by to mělo správně být, a musím říci, že si všichni zaslouží velkou pochvalu. Slušné chování trénujeme raději i ve škole  - nikdo z nás přece nechce být Neotesánkem.

 


Autor: Mgr. Ivana Tegtmajerová Publikováno 2. 5. 2023 14:33

PŘIJELA MĚSTSKÁ POLICIE POSTOLOPRTY

Dne 27.4. nás navštívil ředitel městské Policie Postoloprty Roman Kaleja. Spolu se svým kolegou nám představil policejní výstroj a výzbroj. Poté následovala ukázka bojového umění. Děti se zapojily a vyzkoušely si několik prvků sebeobrany.
Děti byly z celého programu nadšené.

Děkujeme Městské Policii za skvěle připravený program.


Autor: Nikola Antonyová Publikováno 28. 4. 2023 14:21

1.třída opět v knihovně

Ve středu 30.3. jsme opět navštívili lounskou knihovnu. Tentokrát jsme se byli seznámit s ilustrátorkou Helenou Zmatlíkovou, která by letos oslavila sté narozeniny. Lekcí nás provázel Karkulín, pohádkový skřítek z knihy spisovatelky Astrid Lindgrenové.  Dozvěděli jsme se, kdy paní Zmatlíková začala s kreslením, a že svými krásnými obrázky vyzdobila kolem 250 knížek. Některé z nich jsme si mohli prohlédnout a paní učitelka slíbila, že nám některou určitě brzy přečte.

 


Autor: Mgr. Ivana Tegtmajerová Publikováno 3. 4. 2023 14:04

Kloboukový den na 1. stupni

Ve čtvrtek 2.2. před pololetními prázdninami přišli žáci do školy se zajímavě ozdobeným kloboukem, čepicí nebo čelenkou. S touto pokrývkou hlavy proběhlo vyučování. Od 9:00 hod. se děti po třídách ve skupinkách fotografovaly v balónkovém fotokoutku. Fotografoval je pan uč. Wild. Poté postupně se jednotlivé třídy v klobouku představily ostatním třídám.     Děti zkusily vymyslet pohádkové postavy, které mají pokrývku hlavy. Každá třída pak skládala obrázky a přiřazovala názvy pohádek k pohádkovým postavám s kloboukem. 0. - 3. třída poslouchala čtený úryvek z pohádky nebo zhlédla video a nakreslila pohádkovou postavu. Žáci 4. - 5. třídy napsali ve dvojicích popis pohádkové postavy a nakreslili ji.

Děkujeme všem pedagogům, asistentkám a rodičům za pěknou spolupráci na tomto dnu.

1.stupeň


Autor: Mgr. Lada Bulandrová Publikováno 7. 2. 2023 13:04

TANDEMOVÁ VÝUKA V 1. TŘÍDĚ

Před Vánoci prvňáčci absolvovali tzv. tandemovou výuku čtenářské lekce. Při tandemové neboli párové výuce pracují s dětmi dva učitelé najednou. Společně si nejprve hodinu připraví, poté ji spolu odučí a po hodině ji spolu zreflektují – co se povedlo, co by mohlo být jinak apod.

Cílem hodiny bylo seznámení dětí s knihou Myšák jménem Julian, čtení ve skupinách a práce se schématy. V první hodině si děti prohlédly titulní stranu, z nabídky slov vybraly ta, která se tam objevila, a pak předvídaly, o čem příběh bude. Poté si prostudovaly schéma zvířecích doupat z první strany a popisovaly, kdo s kým se může navštěvovat. Vlastní čtení textu měly na starosti paní učitelky. Děti příběh sledovaly na tabuli a postupně předvídaly, jak se bude děj dále vyvíjet. Po čtení jsme si text krátce shrnuli. Ve druhé hodině děti obdržely další schéma, obě schémata porovnávaly a navzájem sdílely, v čem se liší. Na závěr celé lekce každý vytvořil vlastní vztahové schéma, do kterého zakreslil sebe a své blízké.

Ivana Tegtmajerová, Ivana Pokutová


Autor: Mgr. Ivana Tegtmajerová Publikováno 6. 1. 2023 12:30

VÁNOCE  SE  ČTYŘLÍSTKEM  V  1.TŘÍDĚ

V prosinci proběhl v 1. třídě náš první projekt Vánoce se Čtyřlístkem. Nejprve jsme si společně na interaktivní tabuli přečetli příběh Čtyřlístku s názvem VÁNOČNÍ NADĚLENÍ. O čem byl? O Vánocích, které se zpočátku příliš nevydařily. Myšpulín zapomněl na dárky a umělý stromek, který koupil, zdemoloval celý domek. Vánočního kapra pustil Pinďa do řeky a Bobík snědl všechno cukroví, co napekla Fifinka. Pak dostal Myšpulín nápad – do Třeskoprsk svolal Ježíšky z celého světa. Ti dovezli tolik dárků, že si s nimi Čtyřlístek nevěděl rady. Nakonec si každý z nich nechal jeden a zbytek odvezli do psího útulku. Opuštění pejsci měli velikou radost a naši kamarádi odjížděli s krásným pocitem, že někomu pomohli.

S dětmi jsme pak vyplnili několik pracovních listů, a také si hezky popovídali. O tom, jak prožíváme Vánoce u nás doma, jaké dárky chystáme pro naše blízké nebo o tom, jak můžeme pomáhat těm, kdo to potřebují. Projekt se nám určitě vydařil a moc se těšíme na další.

 


Autor: Mgr. Ivana Tegtmajerová Publikováno 4. 1. 2023 22:07

PRVŇÁČCI V KNIHOVNĚ

Ve středu 14.12. jsme s prvňáčky poprvé navštívili knihovnu v Lounech. Před vstupem jsme si na náměstí prohlédli vánoční strom, vyfotili jsme se před Betlémem a pak šup do tepla. V knihovně už čekala paní knihovnice, která nás uvedla do kouzelného světa knížek. Dozvěděli jsme se, k čemu knihovna slouží, co všechno se tam dá půjčit, jaké akce knihovna pořádá a také to, jak se máme ke knížkám chovat. Pak už jsme si mohli konečně prohlédnout knihy, které tam na nás čekaly. A že jich bylo!

Do knihovny teď budeme chodit pravidelně a moc se těšíme na další návštěvu.

 

 


Autor: Mgr. Ivana Tegtmajerová Publikováno 22. 12. 2022 11:18

MIKULÁŠ V 1. TŘÍDĚ

I do 1. třídy zavítal minulý týden Mikuláš. Protože se prý doslechl, že letošní prvňáčci jsou hodné a šikovné děti, nechal čerty v pekle a vzal s sebou jen anděly. Děti jim zazpívaly hezkou písničky a za odměnu dostaly sladkosti. To ale nebylo všechno, čekalo nás ještě jedno překvapení - Mikuláš začal děti zkoušet ze čtení. A protože byl moc spokojený, odměnil všechny prvňáčky krásnou knížkou. 

 


Autor: Mgr. Ivana Tegtmajerová Publikováno 12. 12. 2022 21:48

Čertí škola

V pondělí 5. prosince se žáci šesté třídy proměnili v čerty, anděle a Mikuláše. Společně s paní učitelkou a asistentkou se vypravili do mateřské školky a na první stupeň, aby ostatním dětem ukázali, jak se učí v pravé čertí škole.

Děti v rámci rozvrhu procvičily matematiku, zatancovaly si, zazpívaly a plnily různé úkoly.

Na rozvrhu bylo celkem deset lekcí.

  1. hodina - Brblando
  2. hodina - Počítando
  3. hodina - Trsando
  4. hodina - Hádando
  5. hodina - Puzzlando
  6. hodina - Šklebando
  7. hodina - Zkušendo
  8. hodina - Bordelando
  9. hodina - Předváděndo
  10. hodina - Překvapendo

Protože děti byly hodné a šikovné, žádný z čertů si nikoho neodnesl. Naopak je Mikuláš odměnil nadílkou.

Za celou šestou třídu děkujeme dětem i všem p. učitelkám.


Autor: Bc. Diana Pekařová Publikováno 8. 12. 2022 22:27

POKROKY 1. TŘÍDY

Už téměř tři měsíce chodí prvňáčci do školy. Za tu dobu se již naučili spoustu věcí. Číst krátké texty, sčítat a porovnávat čísla do pěti, zpívat nové písničky a mnoho dalších dovedností. Tento týden jsme začali skládat z písmenek slova a věty. Děti pracovaly ve dvojicích, nejprve podle diktátu. Na závěr dostaly volnou ruku a mohly skládat podle svého. Jejich výtvory mě překvapily, dojaly a některé velmi pobavily.

Posuďte sami…

 


Autor: Mgr. Ivana Tegtmajerová Publikováno 28. 11. 2022 13:58

Novější 1 3