image

Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28
DEN NÁVŠTĚV
29 30 31
Ukliďme Česko 2023 - okolí školy
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12
ZÁPIS DO 1. TŘÍDY A PŘÍPRAVNÉ TŘÍDY
13
Odpoledne s Tlapkovou patrolou
14 15 16
17 18 19
Jarní sběr 2023
20
Jarní sběr 2023
21
Jarní sběr 2023
22 23
24 25 26 27
Ukázka práce městské policie Postoloprty
28 29 30
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality ze školy

Aktuality ze školy


Štítky:Novější 1 3

Příběhy našich sousedů

Tým osmáků (Marek Borč, Magdalena Mazáková, Stela Patrovská, Rozárka Vašková, Magdalena Zemanová) se zúčastnil se svou prací prezentování projektu Příběhy našich sousedů ve Vrchlického divadle v Lounech. Představili zde odborné porotě a divákům životní příběh pana Jaroslava Vávry z Lenešic, který v rámci projektu zdokumentovali.
 
Na slavnostním večeru vystoupili též studenti gymnázií a městských škol z Loun a Žatce. Laťka byla nastavena vysoko. Naši žáci se mezi prezentacemi a pracemi ostatních týmů rozhodně neztratili.
 
Děkuji ji jim za skvělou reprezentaci naší školy.
 
ODKAZ NA VIDEO:
 
 

Autor: Mgr. Peter Randis Publikováno 28. 3. 2023 16:19

Příběhy našich sousedů

S týmem z osmé třídy jsme se zapojili do projektu Příběhy našich sousedů od společnosti Post Bellum, ve kterém jsme zpracovali životní osudy pana Jaroslava Vávry z Lenešic. 

S panem Vávrou jsme se několikrát sešli. Na schůzkách nám vyprávěl o tom, co zažil a ukázal nám fotografie ze svého života. Nejvíce nám vyprávěl o Lenešicích za druhé světové války. Při jedné ze schůzek nás také Lenešicemi provedl a ukázal nám, jak naše obec v minulosti vypadala.
 
O životě pana Vávry jsme natočili video-reportáž, sepsali životopis a pořídili fotodokumentaci. Nyní nás čeká završení projektu v podobě veřejné prezentace 24.3.2023 ve Vrchlického divadle od 16:00.
 
Díky tomuto projektu byla naše škola oceněna titulem Škola Paměti národa.

Autor: Mgr. Peter Randis Publikováno 8. 3. 2023 22:27

KLOBOUKOVÝ DEN NA 2.STUPNI

Ve čtvrtek 2. 2. 2023 proběhl i na druhém stupni projektový den s názvem Kloboukový den, aneb pokrývky hlavy v různých obdobích a žánrech. Žáci ve skupinách si s předstihem vylosovali téma, které zpracovali a předvedli v kýžený den. A tak se také stalo: s večerníčkem a pohádkovými bytostmi jsme prožili rozpustilé chvilky, s bílou paní prošli hrady, podnikli jsme pirátskou výpravu, s Napoleonem překročili Alpy, zatančili si na karnevalu v Benátkách, znovu potopili Titanic, navštívili noblesní podnik s dámami a pánem z první republiky, oživili Chaplina v Moderní době a užili si lásky a volnosti s dětmi květin. Akce se velmi vydařila, hlavní cíl "užít si to" byl splněn.


Autor: PaedDr. Jan Wild Publikováno 8. 2. 2023 10:59

Příběh začínající písmenem “P” - žákovská práce

Příběh začínající písmenem “P”

David Haspeklo

 

Pan Pokorný přišel předevčírem pozdě, protože pátral po pandě. Pandemie postila příbuzné pana Pokorného, proto pandu postrádal. Po půlnoci přišel Peter Parker, poprosil pana Pokorného, půjčit pandu. Pokorný přesvědčil Petera Parkera pátrat po pandě pospolu. Panda přitom pobíhala po přírodním parku před parkovištěm. Park plný pejsků pandu polekal. Panda přeběhla parkoviště před panelák plný portugalských pirátů. Piráti pandu popadli, protože pandu poznali. Panda pirátům proklouzla, přeskočila plot před panelákem přímo před pana Pokorného. Pan Pokorný poděkoval Peteru Parkerovi, protože Pokornému pomáhal pátrat po pandě.

 

Pá Pá Příště!

 

 


Autor: Mgr. Jana Ledvinová Publikováno 1. 1. 2023 22:14

Vánoce z pohledu optimisty a pesimisty - žákovská práce

Vánoce z pohledu Sabiny (optimisty)

Rozálie Vašková

Už je konečně Štědrý den. Hned ráno jsem seběhla dolů ze schodů celá šťastná. Šla jsem si dát snídani a u toho jsem si pozpěvovala. Rodiče se na mě podiveně podívali a maminka se mě zeptala:

            „Dobré ráno, zlatíčko, co se děje?“

            „Co by se mělo dít, jsou Vánoce“, odpověděla Sabina.

„Vzala jsem si snídani a sedla si ke stolu. Ke snídani nám táta udělal palačinky. Najednou jsme slyšeli rachot. Brácha se vzbudil. Můj brácha nemá moc Vánoce v lásce, spíše je nenávidí.

            „Čau Augusto, co to bylo za ránu?“ zeptala jsem se bráchy po tom, co přišel dolů.         

            „Čau Sabino“ řekl brácha, ale odpovědi jsem nedostala, protože věděl, že to vím.

August si nandal snídani a sedl ke stolu. Nastala minuta ticha, protože jsme si mysleli, že August něco řekne. Po tom, co jsem se najedla, jsem pomohla mamince s řízky. Tátu jsme museli vyhazovat od cukroví, aby všechno nesnědl. Bratra jsem od snídaně až do odpoledne neviděla. Celou dobu hrál hry s kamarády a přišel, až když ho maminka zavolala, že má jít tátovi pomoci se zametením sněhu před vchodem. Pak zase zalezl do pokoje a vylezl až na Štědrovečerní večeři. Já si užívala smažení řízků a prostírání stolu. Večer jsme sedli ke stolu a dali si jídlo.

            „Mňam, udělali jste to dobře, holky“, pochválil nám táta řízek a salát.

            „Děkujeme“, řekly jsme s mamou nastejno.

            „No úplně nejlepší, lepší jsem v životě nejedl“, řekl August ironicky.

            „Augusto, přestaň“ napomenula jsem ho, ale mě hned napomenula máma.

Po tom, co jsme dojedli, jsme se přesunuli ke stromku. Maminka nafotila fotky a vrhli jsme se na dárky. Dostala jsem spoustu nových věcí a hrozně moc se mi líbily. Ale nejvíc se mi líbil můj nový telefon. Jelikož jsem měla svůj telefon už rozbitý, přála jsem si nový. Byl to iPhone 12. Ještě jsem dostala nějaké oblečení a sluchátka. Pak jsme všechno uklidili a šli spát. Další den jsem si všechno vyzkoušela  a nastavila jsem si telefon. Vánoce jsou nejlepší den v roce.

 

Vánoce z pohledu Augusta (pesimisty)

Vašková Rozálie

Bylo ráno Štědrého dne. A já jako skoro každý den jsem spadl z postele. Bylo půl desáté a já vstal a šel dolů na snídani. Když jsem sešel ze schodů, slyšel jsem svoji sestru, jak se směje.

            „Čau Augusto, co to bylo za ránu?“, zeptala se sestra.

Moc dobře ví, že nenávidím, když mi říká Augusto. Tak jsem ji jenom pozdravil, na otázku jsem ji neodpověděl, protože ví, co se stalo. Šel jsem si dát palačinky, co táta připravil. Najedl jsem se a šel jsem do pokoje si zahrát s kamarády nějaké hry.

    “Čau Sebastiáne, jak to jde?“ zeptal jsem se kamaráda, který se zrovna připojil.

            „Čau Auguste, jde to a co ty, jak si užíváš Vánoce?“ odpověděl mi můj kamarád, se kterým se tolik neznám.

            „Já Vánoce nemám rád, nikdy mě nebavily“, odpověděl jsem Sebastianovi.

Hrál jsem až do odpoledne, protože mě máma zavolala, abych pomohl tátovi se zametením sněhu. Jinak bych hrál až do večera. Potom, co jsem pomohl tátovi, jsem chtěl jít znovu hrát hry, ale uvědomil jsem si, že nemám s kým hrát. A sám se mi hrát nechtělo, tak jsem koukal na videa. Večer mě zavolali na Štědrovečerní večeři.

            „Mňam, udělali jste to dobře, holky“, řekl táta.

            „Děkujeme“, řekla máma se sestrou.

            „No úplně nejlepší, lepší jsem v životě nejedl“, řekl jsem jim ironicky.

            „Augusto, přestaň“, napomenula mě sestra, ale ji hned napomenula máma.

Pak jsme šli ke stromu a máma jako každý rok nafotila fotky a pak jsme šli rozbalovat dárky. Dohromady jsem dostal jenom 4 poměrně malé dárky. Moje sestra toho dostala o mnoho víc. Dostal jsem ponožky a nějakou mikinu. Po tom, co bylo všechno rozbalené, jsme zase všechno uklidili a druhý den zase všechno vytáhli. Vánoce jsou nejhorší den v roce.

 


Autor: Mgr. Jana Ledvinová Publikováno 26. 12. 2022 20:41

Adventní úkoly

to je nabídka, která se neodmítá. Osmáci si z 24 vybrali 2 zajímavé úkoly z ČJ, které se snažili zpracovat. Např. Pohádku o Smolíčkovi z pohledu jiné postavy – jelena, jezinek, pekáče, klece….Vánoce v cizích jazycích, vánoční přísloví palindromy – (slova, věty, které se čtou zpředu stejně, jako
odzadu), a další. V jiném článku si můžete přečíst o Vánocích z pohledu optimisty či pesimisty od Rozárky Vaškové.

Příštímu adventu zdar.


Autor: Mgr. Jana Ledvinová Publikováno 26. 12. 2022 20:36

Poezie na 2. stupni

Nalezená báseň – Blackout poetry
Vezměte si text z novin, časopisu nebo si vytiskněte text písně; černé fixy různých velikostí…. A co
teď? Začněte kreativní destrukcí tvořit báseň. Vybírejte slova, která se vám líbí, černěte, která ne,
přidejte nebo nepřidávejte malůvky. Prostě tvořte. Pročítejte a tvořte. Tak znělo zadání v 7., 8. a 9.
třídě v týdnu před Vánoci.
Blackout poetry = Vizuální poezie, která vzniká kreativní destrukcí.


Autor: Mgr. Jana Ledvinová Publikováno 26. 12. 2022 20:32

Biologie 8.třída - dech

V osmé třídě jsme 13.12. zkoumali dech. Žáci o hodinu biologie vyplňovali pracovní list, ve kterém měli několik úkolů např. udělej 20 dřepů s výskokem,10 kliků. Poté si změř výdrž dechu po zátěži. Společně jsme si měřili a vypisovali pět nejlepších časů z celé třídy. Všichni se do toho pustili s vervou.


Autor: Simona Vlková Publikováno 15. 12. 2022 9:55

Tandem: Energie v naší škole

Dnes jsme v 8. třídě v rámci pracovní činností odučili s kolegou Zlatohlávkem tandem na aktuální téma Energie v naší škole. Společně jsme s žáky zkoumali 3 oblasti, a to elektřinu, výrobu tepla a úniky tepla v budově II. stupně. Žáci měli možnost nahlédnout díky panu školníkovi do kotelny a dozvěděli se, jaká je denní spotřeba plynu.
 
Dále prozkoumali školu a udělali soupis elektrických spotřebičů. Sečetli zdroje tepla a vytipovali riziková místa úniků tepla. Nakonec spočítali na základě reálných aktuálních údajů, kolik stojí zhruba provoz školy na jeden den. Žáci byli překvapeni, jak je provoz školy nákladný. O to smysluplnější pak bylo společné hledání řešení úspor v poslední části naší lekce.
 

 


Autor: Mgr. Peter Randis Publikováno 8. 12. 2022 22:41

Poděkování osmičce

Chtěl bych osmákům poděkovat za jejich přístup k vánočním trhům. Dali jsme dohromady několik nápadů, rozdělili se do skupin, naplánovali, pořídili materiál, vyrobili a napekli, krásně zabalili, nabídli na trzích a naprosto vše prodali. Bez větších starostí z mé strany, bez nucení, nadávání a stresu, jak to občas u takhle velkých projektů s celou třídou bývá. Osmáci si zkusili, jaké to je něco vyrobit od nuly až po zabalení a prodej samotný. Cenná zkušenost.
 
Díky všem za příjemně strávený čas.
 
 

Autor: Mgr. Peter Randis Publikováno 29. 11. 2022 8:56

Divadelní cestopis

tak se nazývalo vystoupení herecké skupiny z Divadýlka z Hradce Králové. Představení Divadelní cestopis snoubil v sobě cestu z nejslavnějších evropských her od středověku po České národní obrození. V první části se žáci od páté do deváté třídy přenesli do Anglie a seznámili se s nesmrtelným monologem Shakespearova Hamleta. Molliér a jeho hra Zdravý nemocný nám dala možnost proniknout do Francie. Následovala návštěva Itálie a hostina ze Sluhy dvou pánů od Carla Goldoniho. Nechyběla ani balkónová scéna Cyrana z Bergeracu od Edmonda Rostanda, ve které si zahrála svojí roli i Natálie Izerová z deváté třídy a sklidila velký aplaus. Poslední zastávkou byli bratři Mrštíkové a jejich Maryša, která se hercům velmi vydařila. Mezi otázkami se žáci také seznámili s životem autorů či původem jednotlivých děl. Dramatizace všech her byla plná zvratů, komediálních prvků a profesionálního výkonu od herců kočovného divadýlka.

 


Autor: Mgr. Zdeňka Jelińská Publikováno 23. 11. 2022 7:33

17.listopad – 1939 - 1989 - 2022

Cink, cink ... Dnes nezačíná hodina školním zvonkem, ale cinkáním klíčů.

V 8. a v 9. třídě si žáci připomněli výročí DNE STUDENTSTVA a SAMETOVÉ REVOLUCE. Seznámili se s Janem Opletalem a další studentskou historií z roku 1939, prošli stezkou 15 otázek o Sametové revoluci v roce 1989 a vyluštili tajenku. Další podrobnosti žáci našli v připravených textech, ve kterých si je vyhledali. Hodina byla plná aktivit. Konec hodiny opět oznámilo cinkání klíčů Cink, cink …

A tajenka?

„PRAVDA A LÁSKA MUSÍ ZVÍTĚZIT NAD LŽÍ A NENÁVISTÍ“

Václav Havel


Autor: Mgr. Jana Ledvinová Publikováno 15. 11. 2022 22:17

Novější 1 3